Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Додељене награде за извештавање о сивој економије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

01. 10. 2015.

Извор: rts.rs

Додељене награде за извештавање о сивој економије

Сива економија један је од већих проблема који оптерећују мала и средња предузећа и наносе велику штету, те је неопходно решавати га системски, поручено је са скупа на којем су додељене новинарске награде за извештавање "И ја кажем НЕ илегалној трговини".

 

Добитница награде и новинарка РТС-а Тамара Танкосић.

Добитница награде Марија Вучић из Јужних вести која је писала о продаји резаног дувана и алкохола на пијацама, утаји пореза, неиздавању фискалних рачуна и раду на црно, рекла је да су високи намети и порези ствари које гурају у сиву економију, преноси Бета.

Вучићева је рекла да се на плату од 25.00 динара плаћају намети од 10.000 до 15.000, што је неодрживо за приватника.

Награде "И ја кажем не илегалној трговини" добили су и Дијана Суботички Милетић из кикиндске телевизије, новинарка РТС-а Тамара Танкосић, Марко Смиљковић из интернет портала Грађанин, дописник Б92 из Лесковца Бранислав Илић и новинар Вечерњих новости Марко Лопушина.

Иван Радак из Националне алијансе за локални и економски развој (НАЛЕД) рекао је на скупу да је истраживање НАЛЕД-а показало да је привредницима сива зона већи проблем од пореза и доприноса на зараде.

Истраживање је показало да сива економија смањује приходе чак до 30 одсто, да смањује промет, приморава на отказе и затварање због нелојалне конкуренције.

Како је навео, предузетници осећају да расте број нерегистрованих фирми, те је неопходна конкретна акција за спречавање сиве економије.

Радак је рекао да је међу приватницима мањак поверења у систем и санкционисање сиве економије, као и да је пало поверења у државу.

На скупу је речено да је неопходно да и грађани пријављују фирме које су у сивој зони, јер је штета коју оне наносе држави и грађанима огромна.

Руководилац Центра за мала и средња привредна друштва, Привредне коморе Србије, Александар Грачанац истакао је да постоји стратегија за сузбијање сиве економије и да је Влади Србије предложено доношење посебног закона о томе.

"Овај проблем се мора посматрати системски и тако га треба и решавати и сва министарства морају да буду укључена у решавање тог проблема", рекао је Грачанац.

Менаџер невладине организације "Енека" Миливоје Јовановић рекао је да нису довољне само казне, већ су неопходне и стимулативне мере за прелазак из сиве економије у легалне токове.

 

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси