Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Годишњица од усвајања медијских закона
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

03. 08. 2015.

Извор: СИНОС

Годишњица од усвајања медијских закона

Посланици Скупштине Србије усвојили су тачно пре годину дана Закон о јавном информисању и медијима, Закон о јавним медијским сервисима и Закон о електронским медијима. Усвајање сета медијских закона подржали су Медијска коалиција и Европска унија.

 

Заједничка оцена била је да су коначно створени услови за слободан развој независних, професионалних медија и медијског система који треба да омогући најшире задовољавање потреба грађана, без дискриминације, са информацијама и садржајима из свих области друштвеног живота. 

Данас, годину дана касније, на медијској сцени влада потпуни хаос, а на алармантно стање и урушавање медијских слобода указују и међународне организације. 
   
Гашење радио и телевизијских станица које постоје деценијама, отпуштања медијских радника, аутоцензура новинара, сумњива подела буџетског новца путем такозваних "стручних" конкурсних комисија, ријалити програми какви никада раније нису виђени, то су, нажалост, стварни ефекти сета нових медијских закона.   

Синдикат новинара Србије (СИНОС) још једном указује да је овде све урађено наопако:

            - Локалној самоуправи се, супротно препорукама Савета Европе о плурализму власништва, забрањује да оснива медије, а то право оставља се националним мањинама. Па ћемо, примера ради, имати парадокс, да се гаси национално мешовита телевизија у Бујановцу и оснива регионална ртв на албанском језику и све под покровитељством државе и парама грађана Србије.

            - Србија је једина земља у Европи у којој је законом забрањено постојање државне новинске агенције и прописано да се из буџета финансирају приватне новинске агенције.

            - Само два дана уочи годишњице сета медијских закона, без икаквог образложења и оправдања угашена је Радио Југославија - Међународни радио Србија који је емитовао програм на 12 језика и био "дипломатија у етру".

            - Удружење новинара Србије и Независно удружење новинара Србије су, вероватно, једина два медијска удружења у свету која су се изузетно агресивно залагала да се донесу закони који ће угасити медије, оставити локалну јавност без информација важних за њихову средину а колеге без посла.
       
              - Србија је међу малобројним државама где послодавци не дозвољавају синдикално организовање, а Влада то игнорише. Последица тога су недавна отпуштања у "Блицу" и на Радију Б92. Биће то матрица за даље отказе медијским радницима којих ће, после гашења медија, бити превише.

            - И коначно, ова власт добиће оно чему свака тежи: послушне, мало и нередовно плаћене и (синдикалнло) незаштићене новинаре који ће беспоговорно извршавати захтеве својих газда.

Синдикат новинара Србије је (безуспешно) упозоравао да су медијски закони донети да би држава (неуставно) била протерана из медија, да ће тај простор заузети домаћи и страни тајкуни, да ће буџетске паре одабранима делити медијска удружења и да ћемо уместо обећане слободе, имати потпуну контролу медија.

СИНОС указује да је у току реализација договора са састанка из Арандјеловца октобра 2012. године у организацији Министарства културе и информисања и Мисије ОЕБС у Србији на  којем су ућествовали УНС, НУНС, НДНВ, АНЕМ, Асоцијација медија и Локал прес.

 

Коментари (1)

Остави коментар
пон

03.08.

2015.

Bane BG [нерегистровани] у 21:47

SVAKA CAST NA SAOPŠTENJU

SVAKA VAM JE NA MESTU. MUKA JE I LJUDIMA I NOVINARIMA OD POLTRONSKIH UDRUŽENJA KOJA SE JEDINO BORE ZA SVOJE PRIVILEGIJE I PROSTORIJE U RESAVSKOJ!

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси