Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Србија ће до 15. јуна бити дигитализована!
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

22. 05. 2015.

Аутор: Јелена Пронић Извор: Курир

Србија ће до 15. јуна бити дигитализована!

Процес дигитализације бесплатног ТВ сигнала биће комплетно завршен до 15. јуна, кад ће се угасити сви аналогни предајници.

 

Дигитални сигнал је бесплатан, грађани су презадовољни, а ослобађају се и фреквенције вредности 100 милиона евра, каже у интервјуу за Курир Татјана Матић, државна секретарка у Министарству трговине, туризма и телекомуникација.

Шта ће грађани заправо добити преласком на дигитални сигнал?

Читав овај процес од почетка је био помало мистификован. Људи који су примали сигнал преко аналогне, собне или кровне антене у великом делу земље имали су проблем са сигналом и сметњама. То је многе наше кориснике натерало да пређу на друге платформе, кабловску или сателит. С дигиталним сигналом људи само треба да набаве СТБ уређај и моћи ће да прате минимум десет ТВ канала, пре свега националних и локалних медија, али и неких регионалних. Грађанима бесплатан дигитални сигнал омогућава бољи квалитет звука и слике, разноврсније садржаје, нове услуге за особе с инвалидитетом и унапређене додатне услуге као што је могућност избора превода и титлова на језику мањина.

Процес дигитализације траје од 2006. Да ли му се напокон назире крај?

Истина је да је процес био веома дуг и тежак, сусрели смо се с многобројним изазовима. Срећом, тај процес је сада у финалној фази, а 15. јуна цела држава ће с аналогног прећи на дигитални сигнал. Аналогни сигнал у зони Авалског торња, који прима 2,5 милиона људи, биће искључен25.маја. Понуда СТБ уређаја за пријем бесплатног дигиталног сигнала је разноврсна, цене се крећу од око 3.000 динара и навише у зависности од додатних опција. Наша препорука су уређаји који носе жиг гаранције „Дигитал ТВ". У Војводини су грађани већ прешли на дигитални сигнал, а искуство с терена говори нам да су људи презадовољни.

Појавиле су се агресивне кампање неких кабловских оператера који такође нуде дигитализацију?

Бесплатна дигитализација је искључиво процес који ради држава. Начин на који се кабловски оператери рекламирају говори нам да су свесни да ће доћи до великих промена на тржишту. Њихова реакција је уједно и показатељ да смо добро урадили свој посао.

Коиико је дигитализација важан процес за Србију?

У Женеви је 17. маја обележено 150 година од оснивања Међународне уније за телекомуникације (ИТУ),у којој је Србија од самог оснивања. Тада је то била Унија за телеграфски саобраћај, а кнез Михајло Обреновић је још 1865. препознао значај модерних комуникација. Као делегација и ја као државна секретарка добили смо захвалницу од ИТУ за рад, залагање и допринос Србије током година у овој сфери. Од свих сјајних стручњака који су били тамо могли смо да чујемо у ком правцу иду телекомуникације данас и колико је процес дигитализације заправо кључан за даљи развој информационог друштва. Дигитализација је веома важна за даљи напредак и развој, не само електронских телекомуникација већ и мобилне телефоније и интернета. Суштина је да се кроз технологију омогући што бољи и дужи живот свим људима, унапређење здравства, образовања и привредног развоја.

Дигитални сигнал остаје бесплатан

Грађани су скептични у вези с тим да ће дигитални сигнал остати бесплатан?

Апсолутно увек ће бити бесплатан и не може се наплатити грађанима. Многи дигитализацију мешају с претплатом за Јавни сервис, али ми немамо везе с тим. Испоручили смо 160.000 ваучера за социјално угрожене категорије за куповину СТБ уређаја и многи од њих су већ реализовани. Држава је у обавези да омогући увођење овог сигнала, као што је некад била у обавези да омогући увођење телевизије.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси