Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Годишњица убиства 16 радника РТС
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 04. 2015.

Извор: РТС, Танјуг, Б92

Годишњица убиства 16 радника РТС

Чланови породица, пријатељи и колеге положили су венце на спомен-обележје "Зашто?" у знак сећања на 16 радника РТС-а, страдалих у бомбардовању НАТО 1999. године. У име породица присутнима се обратио Мирослав Медић, брат погинулог Синише Медића, објавио је РТС. "Ове ноћи се сећамо 23. априла 1999. године, када је у 2.06 ракета НАТО пакта погодила срце телевизије.

 

То срце није била зграда, одељење мастера и сва вредна техника у њему, то су људи који су били највреднији и најбољи део телевизије. То су били људи који су часно и поштено обављали своје радне задатке мислећи на сутра. Имали су своје планове, надања, жеље. Тог априлског јутра 1999. године оне су вољом некога прекинуте", навео је Медић.

Брат страдалог Синише Медића пита и зашто је и коме било потребно да 16 невиних људи изгуби своје животе, јер они нису никоме претили нити су икога угрожавали, већ су само обављали свој обичан и за њих свакодневни посао.

"На то питање, нажалост, још увек нисмо добили одговор. Они који га знају још увек ћуте и не желе да проговоре. Док тај одговор не добију, душе убијених се неће смирити, оне ће га и даље тражити", рекао је Медић.

Окупљени су се присетили страдалих радника, који су, истакао је Медић, били добри људи, добе колеге и прави пријатељи.

"Сада бих вас замолио да се сетимо свакога од њих: Јелица Мунитлак (27 година), шминкер, Ксенија Банковић (27), видео-миксер, Дарко Стоименовски (25), техничар у размени, Небојша Стојановић (26), техничар мастера, Драгорад Драгојевић (27), обезбеђење, Драган Тасић (29), електричар, Александар Делетић (30), камерман, Славиша Стевановић (32), техничар у размени, Синиша Медић (32), дизајнер програма, Иван Стукало (33), техничар у размени, Дејан Марковић (39), обезбеђење, Милан Јоксимовић (47), обезбеђење, Бранислав Јовановић (50), техничар мастера, Слободан Јонтић (54), монтер, Милован Јанковић (59), прецизни механичар, Томислав Митровић (61), режисер програма."

"Њихове сени су и сада овде са нама и још увек се надају правди. Ми ћемо се у њихово име за ту правду борити"", рекао је Медић, посебно се захваливши организацијама Жене у црном, Мајкама Сребренице, Вуковара, и Зворника као и Роси Јаковљевић, мајци убијеног гардисте у Топчидеру, који су присуствовали помену.

Радник РТС који је те ноћи избегао смрт, техничар Драган Шуковић говорио је за ББЦ о дану када су страдале његове колеге.

Бомбардовање РТС-а је био први случај да је медијска кућа проглашена за легитимни војни циљ.

Међународна организација за људска права "Хјуман рајтс воч" је 2000. године саопштила да није било никаквог оправдања за бомбардовање зграде телевизије.

Челници НАТО-а су тврдили да је напад био оправдан, а специјална комисија Хашког трибунала која је испитивала и случај бомбардовања РТС-а, није предложила Тужилаштву да покрене кривични поступак.

Бивши директор РТС-а Драгољуб Милановић је, у Београду 2002. године, осуђен на 10 година затвора, с образложењем да није поштовао наређење тадашње савезне владе, и људе и технику изместио из објеката РТС-а у Абердаревој и у Хиландарској улици.

Влада Србије је пре две године формирала Комисију за разматрање чињеница о убиставу новинара Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића, а мандат комисије је проширен и на случај убистава медијских радника РТС-а у бомбардовању 1999. године.

Кључна улога комисије за истраживање убиства новинара

Бомбардовањем те медијске куће, 1999. године установљена је пракса употребе војне силе против медија у међународним сукобима, упркос томе што су они цивилни објекти и не смеју бити војни циљ, пише у јучерашњем саопштењу УНС-а.

За тај ратни злочин до сада је једино одговарао тадашњи директор РТС-а Драгољуб Милановић, који је издржао казну затвора од 10 година, јер није предузео мере да се запослени РТС-а заштите и евакуишу после претњи да ће зграда бити бомбардована.

УНС у саопштењу истиче да су све значајне глобалне организације за заштиту људских права осудиле убијање цивила у РТС-у, а да Амнести интернешенел намеран напад на зграду РТС-а, као цивилни објекат и убијање 16 медијских радника, сматра ратним злочином.

УНС подсећа да је Европска федерација новинара (ЕФЈ) на Скупштини у Београду 2011. године позвала своје чланице да се придруже УНС-у и СИНОС-у приликом обележавања 23. априла, Дана сећања на 16 медијских радника убијених у НАТО бомбардовању РТС-а.

УНС подржава и цени досадашњи рад Комисије за истраживање убистава новинара и очекује да ће она имати кључну улогу у расветљавању свих околности убиства 16 медијских радника.

Такође, УНС се придружује иницијативи Комисије да позове Комитет за заштиту новинара из Њујорка да промени одлуку и на своју листу убијених новинара и медијских радника уврсти и 16 радника РТС-а, наводи у саопштењу то удружење.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси