Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  "Претплата за РТС нека врста таксе"
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

02. 04. 2015.

Извор: Танјуг, Б92

"Претплата за РТС нека врста таксе"

Влада ће до 1. јануара 2016. пронаћи неки модалитет претплате за РТС, вероватно неку врсту таксе, рекао је Миливоје Михајловић.

 

Директор канцеларије Владе Србије за сарадњу са медијима је навео да влада препознаје значај Јавног сервиса и сматра да ће проналажењем модалитета претплате РТС коначно кренути ка неким стабилнијим водама.

Он је за Радио Београд рекао да смо медијске законе чекали годинама, да је неколико тимова радило на њима, те да су јавне расправе трајале предуго и претварале се у обрачуне неких "фамозних и фантомских кланова у медијима".

"Ред је да се ти закони у потпуности донесу, да се потпуно регулише статус медија у Србији, да се једноставно крене. Сваки закон је бољи од безакоња", истакао је Михајловић.

Он је нагласио да је криза економије у читавој земљи довела до пада стандарда новинара, да је један добар део новинара у Србији слабо плаћен, те да су плаћени слабије него њихове колеге у земљама Западне Европе и да се у таквим условима не може тражити висок стандард и висока професионалност.

Говорећи о сарадњи са светским медијима, Михајловић је подсетио на тренд да иностране куће на неки начин постепено гасе своја представништва у Србији.

"Србија више није место које је важно, да тако кажем, на информативној мапи света. Међутим, неки догађаји у Украјини као и Балкан, подручје које још увек није сређено, говоре ми да ће ускоро почети поново отварање иностраних дописништава", рекао је Михајловић.

Он је додао да је сада фокус на економским темама и да људе "са запада и истока", више занимају економске, него политичке информације из Србије.

Осврнувши се на медијску слику Србије данас, Михајловић је нагласио да се један број медија претворио у инструменте појединих центара моћи, пре свега на економско-политичке центре моћи.

"Наше новине веома често користе непроверене информације, неки наши медији су кренули са тим ријалити шоуом, који делују веома негативно на млађе нараштаје", каже Михајловић.

Он је нагласио да ниједна политичка опција не може више да манипулише грађанима на начин на који је то могло пре десетак, или 20 година. Према његовим речима, земља је у кризи, а главни посао сваке владе је да оснажи економију, да обезбеди што више радних места, да на неки начин појача привреду.

"Ми говоримо стално, помињемо тај фамозни термин 'реиндустријализација', јер је индустрија убијена у овој земљи у много чему. Када крене економија, кренуће и те друштвене делатности, па онда и медији", рекао је Михајловић.

Он је додао да постоји једна нова медијска оријентација - друштвене мреже, чији утицај, како је рекао, из дана у дан јача у Србији. "Друштвене мреже имају у неким тренуцима врло позитивну, мобилизацијску улогу, а у неким моментима имају и веома негативну улогу", рекао је Михајловић.

 

Коментари (1)

Остави коментар
пет

03.04.

2015.

Душко М. Петровић [нерегистровани] у 17:07

Претплата је вољни чин

Претплата је добровољна, претплата је вољни чин, никако не присила, наредба, дажбина, намет... Могу да се претплатим на часопис, на новине, на хлеб у пекари преко пута, али увек и само кад и како ја то желим, а не кад и како ми одреди неко други, па била то чак и држава! Дакле, не могу да се претплатим на радио и телевизију.
Влада може одлучити да уведе таксу на поседовање телевизора, таксу на гледање телевизијских глупости, таксу за телевизијско (тј. лоше) информисање, казну за упорно буљење у екран, може увести глобу, може легализовати сваку па и ту пљачку народа, отимачину пара и све то може да буде легално и у овој земљи нормално, само не може тв претплата.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси