Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  БИРОДИ: Уместо „медијског љагања“ медија, Тужилаштво да испита наводе БИРН-а
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

14. 01. 2015.

Извор: БИРОДИ

БИРОДИ: Уместо „медијског љагања“ медија, Тужилаштво да испита наводе БИРН-а

Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) скреће пажњу јавности да је случај Тамнава, односно њен ток и правац још једном потврдио мањак правне државе оличеном у одсуству реакције Јавног тужилаштва као јединог релеватног органа које је требало да реагује након објаве текста Балканске истраживачке мреже (БИРН) о потенцијалним злоупотребама и корупцији.

Подсећамо да је тужилаштво, према релеватним извештајима Европске комисије и Савета за борбу против коруције недовољно самостално у свом поступању, што је посебно битно ако се има у виду да је једна од кључних препорука и унапређење „проактивне истраге“ као ефективности, независности и интегритета тужилаштва.

Уместо очекиване реакције тужилаштва суочени смо са „медијским љагањем“ оних који су указали на (могуће) злоупотребе и кршење закона. Чињеница да су предводници „медијског љагања“ највиши представници изврше власти додатно спушта и овако низак „рејтинг“ Србије када је у питању владавина права и слобода медија.

Посматрано из визуре унапређења борбе против корупције и промоције узбуњивача, од премијера се очекивало да позове тужилаштво да испита случај. Уместо тога, он је својим иступима довео у питање да ли они који указују на потенцијалну корупцију имају подршку премијера, односно Владе. Наиме, тамо где се доводи у питање интегритет некога ко указује на корупцију, а не истражује сама суштина на коју се указује, дестимулативно делује на остале узбуњиваче и примену Закона о узбуњивачима.

Зато Биро за друштвена истраживања још једном позива Републичко јавно тужилаштво  да реагује као једини релеватни орган који може да „заврши“ овај случај. Претварање овог случаја у медијски проблем представљаће још један корак ка нарушавању интегритета борбе против корупције и бити аргумент да је владавина права у Србији упитна, односно повод за „обрачун“ са медијима које власт не контролише.

Чињеница је да овај случај није нити први нити једини да извршна власт користи медије за „обрачун“ са онима који су се усудили да укажу на потенцијалне неправилности у „пословима“ који су од стране дела медија проглашени за најважније. Надамо се, ипак, да ће овај случај послужити као повод за удруживање и умрежавање медија, организација и новинара који су своју независност, интегритет и професионалност доказали и сачували и у оваквим временима.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси