Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Мијатовић: Прекините ланац некажњавања за злочине над новинарима
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

31. 10. 2014.

Извор: Блиц, Танјуг

Мијатовић: Прекините ланац некажњавања за злочине над новинарима

Представница ОЕБС-а за слободу медија Дуња Мијатовић позвала је, поводом 2. новембра - Међународног дана борбе против некажњивости злочина над новинарима, све земље чланице да прекину "ланац некажњавања" за злочине над медијским радницима. "Напади на новинаре морају бити брзо и у потпуности истражени. Не сме бити изузетака од овог основног правила", оценила је Мијатовић.

 

Она је позвала 57 држава чланица ОЕБС-а да предузму "стварне кораке и пронађу и изведу пред лице правде оне који су починили злочине над новинарима".

Представница за слободу медија упозорава да се напади на медијске раднике дешавају свакодневно, као и да многи извршиоци и организатори ових напада никад нису приведени правди.

"Утисак о некажњивости доприноси атмосфери застрашивања у целом региону ОЕБС-а", истакла је Мијатовић.

Списак убијених новинара у земљама ОЕБС-а, чије убице су још на слободи, служи као суморан подсетник на постојање некажњивости за ове ужасне злочине, стоји у саопштењу достављеном Танјугу.

На њему су и имена српских новинара Славка Ћурувије и Милана Пантића, убијених 1999, односно 2001. године.

На листи нерешених убистава новинара, између осталих, су и имена Душка Јовановића, Георгија Гонгадзеа, Мартина О'Хагана, Веронике Черкасове, Паула Хлебникова, Елмара Хусеинова, Ане Политковскаје, Алишера Саипова, Хранта Динка, Наталије Естемирове, Хаџимурада Камалова и Ахмеднабија Ахмеднабијева.

Мијатовић подсећа да су "упркос поновљеним уверавањима са највишег нивоа држава чланица ОЕБС-а, многи случајеви напада на новинаре остали нерешени".

"Политичка воља да се супротстави некажњавању је једноставно сувише слаба, а у неким случајевима и не постоји. Одлучна реторика није довоља, потребни су конкретни потези да се оконча ланац некажњивости", поручила је она.

Мијатовић подсећа да је Генерална скупштина УН у децембру 2013. усвојила, како оцењује, кључну резолуцију о безбедности новинара и прогласила 2. новембар за Међународни дан борбе против некажњивости злочина над новинарима.

"Овај датум је и важан подсетник да су потребни колективни напори да се скрене пажња на случајеве некажњавања", истакла је она.

Мијатовић је прошле године покренула глобалну кампању за окончање праксе некажњавања са Комисијом за истрагу убистава новинара у Србији, подсећа се у саопштењу ОЕБС-а.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси