Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Таблоиди против судија
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

31. 10. 2014.

Извор: Данас, ФоНет

Таблоиди против судија

Таблоидизација у медијима је озбиљан проблем и судије и тужиоци морају да се са тим суоче и реагују, јер су често њихове највеће жртве, а од тога ће корист имати и новинарство, изјавио је данас председник Независног удружења новинара Србије (НУНС) Вукашин Обрадовић на округлом столу посвећеном односу медија и правосуђа.

 

На скупу је оцењено да судије и новинари генерално имају сличну, контролну функцију у друштву, тако да је неопходно да буду независни у свом раду, али да таблоидизација у медијима дерогира и правосуђе, а истовремено је ефикасан механизам притиска на судије.

Независне медије и независне судије не воли ни једна власт и у тој бори не можемо рачунати на много савезника, али можемо да се боримо, да ми штитимо своју професију од оних који крше етички кодекс, а ви да покренете тему цурења информација из правосуђа, рекао је Обрадовић.

Обрадовић је истакао да се тужиоци и судије не оглашавају о том проблему, уместо да се установи одговорност оних који из правосуђа "дотурају" информације појединим медијима преко дозвољене границе и додао да можда ћуте из страха јер су многи већ "провучени кроз таблоидно блато".

Можда, каже Обрадовић, неки из таквог страха имају посебан однос према неким таблоидима и дају им информације уз помоћ који ти медији суде и пресуђују, али је јасно да оне стижу и са других места. Према речима Обрадовића, таблоиди се у свету баве "вешом естрадних звезда", али је проблем што су код нас они "политички пројекат".

Медији имају право да коментаришу судске одлуке и поступак, али је питање начина на који то раде, рекао је судија Апелационог суда и потпредседник Друштва судија Србије Омер Хаџиомеровић, којем се често чини да се пресуде коментаришу у медијима, а да се није прочитало образложење.

Хаџиомеровић је рекао да судска и медијска истина нису некад подударне јер се не користе исти методи, с обзиром да новинари могу да употребљавају неформалне изјаве и друге доказе, које не могу судије, тако да се у јавности добијају различите слике о догађају.

Међутим, од судског поступка није пронађен ни један који би био бољи за утврђивање истине, рекао је Хаџиомеровић. Округли сто је одржан у оквиру пројекта Асоцијације независних и електронских медија - Правни мониторинг медијске сцене у Србији, који су помогли Civil Rights Defenders и Фондација за отворено друштво.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси