Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Пакет без јавног сервиса
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

23. 07. 2014.

Аутор: Дневник Извор: С. Станковић

Пакет без јавног сервиса

Пакет медијских закона наћи ће се пред Владом Србије на сутрашњој седници и одмах ће бити прослеђен парламенту, потврђено је новинарском синдикату у Министарству културе и информисања. Реч је о законима о јавном информисању и о електронским медијима. На седници се неће наћи трећи пропис из тог пакета закон о јавном сервису. Ми сада не знамо како изгледају ти нацрти закона. Били смо потпуно искључени из целог тока израде медијских закона.

Надам се да ће Удружење новинара Србије остати при ономе што смо заједно потписали 17. септембра 2013. године рекао је координатор за медијску реформу у Синдикату новинара Србије Милан Петковић.

Како је објаснио, у том заједничком документу од Министарства је захтевано, као минимум заједничког интереса медијских организација које окупљају 95 одсто медијских радника у Србији, „да медијски закони иду у пакету, а не парцијално, као што се дешава" и да у закону о јавном информисању и о медијима буде прописано да „општине и градови из својих буџета издвајају најмање   два процента годишње".

Он је изразио очекивање да ће кроз саму процедуру, амандмански предлог бити промењен и да закон неће бити усвојен у садашњем облику јер „у супротном следи гашење великог броја медија у врло кратком року". 

Како се чуло на јучерашњем скупу, новинари су очекивали демократизацију и децентрализацију српске медијске сцене. Али, како је додао Петковић, уследила је дискриминација од самог почетка тог процеса, па нико из Коалиције запослених у медијима, нити новинарског синдиката није позван на скупове посвећене овој теми. 

  Тако из тих организација није било чланова радне групе, док је АНЕМ добио чак два места, представника тог удружења Слободана Кремењака и државног секретара Сашу Мирковића. 

С друге стране, нама нису дозвољавали ни да будемо посматрачи у радној групи, чак ни дан пре доласка закона на седницу Владе не знамо шта пише у њима негодовао је Петковић. 

Како истиче, члан 50 Устава каже да свако може бити оснивач медија у Србији, а да то ови закони не подразумевају већ се то забрањује локалним самоуправама. Исто тако, Закон о локалној само управи налаже општинама и градовима да се старају и брину о информисању на локалном нивоу, а исто то важи и за Закон о главном граду.

Петковић подсећа и на одлуку Уставног суда из априла 2012. године, којом је одбијена иницијатива АНЕМа да се оспори право локалним самоуправама да буду оснивачи медија. Петковић је подсетио и на препоруке министара Савета Европе 2007. године, у којима се спомињу и локални јавни сервиси, и констатовао да је „све то у складу с оним за шта се залажу Синдикат новинара Србије и Коалиција запослених у медијима".

Истовремено, подсећа на то да је медијском студијом, коју је финансирала Европска комисија, предвиђено постојање регионалних и локалних јавних сервиса. 

Насупрот свему томе, парцијално се из медијске стратегије извлаче поједини делови, који одговарају одређеним интересним групама, а решење о којема је било највише полемике код израде те стратегије о формирању регионалих јавних сервиса, није се нашло у новом закону рекао је Петковић.

Коментари (1)

Остави коментар
сре

23.07.

2014.

Bojan [нерегистровани] у 23:43

Pozdrav sa juga

Mi Nislije hocemo da gledamo NTV, Peticu, a ne RTV. I bas nas briga za novosadske vesti, hocemo nase. I nemojte vise da nas potcenjujete, Petkovic i njegova organizacija su 100% u pravu. Covek prica argumentovano. Petici niste dali nacionalnu frekvenciju i ugasili ste je, sada hocete NTV da ugasite. Briga nas da Slavimo Beograd, mi volimo Nis!

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси