Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Раде Марковић се жалио суду због Ћурувије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

07. 03. 2014.

Извор: Танјуг, Мондо

Раде Марковић се жалио суду због Ћурувије

Одбрана некадашњег шефа Ресора Државне безбедности Радомира Марковића поднела је уставну жалбу због кршења права на одбрану у поступку који се против њега води за убиство новинара Славка Ћурувије.

 

Жалба је поднета 26. фебруара и Уставни суд је поводом ње формирао предмет, наводи се у писаној информацији тог суда датој Танјугу.

Марковић од Уставног суда тражи да утврди да му је повређено право које му је као окривљеном загарантовано Закоником о кривичном поступку.

Он је у истрази за убиство Ћурувије означен као организатор тог убиства, док су остали осумњичени бивши шеф београдског центра ДБ-а Милан Радоњић, бивши начелник Шестог одељења тог центра Ратко Ромић и припадник слузбе Мирослав Курак, који је у бекству.

Медији су пренели да у жалби Марковић тврди да му је онемогућено да подробно буде обавештен о природи и разлозима дела за које се терети, као и доказима прикупљеним против њега.

Такође наводи да му је ускраћено право на одговарајуће услове за припрему одбране, као и да испитује сведоке оптужбе јер га и поред бројних захтева не доводе из Пожаревца, где издржава казну од 40 година затвора, у Београд како би присуствовао саслушањима сведока.

Саслушањима сведока у Тузилаштву за организовани криминал иначе присуствују осумњичени Милан Радоњиц и Ратко Ромић, који су у притвору од хапшења 13. јануара.

Славко Ћурувија убијен је на Ускрс, 11. априла 1999, у јеку НАТО бомбардовања СР Југославије. Убиство је извршено око 17 часова у Београду, у Светогорској улици (у то време Иве Лоле Рибара), у пролазу испред броја 35, где су се налазиле просторије маркетинг службе Дневног телеграфа, а на четвртом спрату и стан у коме је Ћурувија живео.

Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на вођу СПО - Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси