Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Фондација Славко Ћурувија: Порука да ће бити још Ускрса за нас представља директан позив на убиство
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

06. 12. 2024.

Аутор: Угљеша Бокић Извор: Данас

Фондација Славко Ћурувија: Порука да ће бити још Ускрса за нас представља директан позив на убиство

Фондација Славко Ћурувија добила је пре два дана претњу преко Фејсбук странице, где је извесни Душан Милисављевић оставио коментар у коме великим словима пише: „А зашто то вас из Ћурувије брине пазите има још Ускрса позлатиле се руке“. Коментар је постављен испод поста о томе да је Фондација Славко Ћурувија објавила Статут Регулаторног тела за електронске медије.

Пошто је новинар Славко Ћурувија убијен на Ускрс 1999. године, овакву поруку су у Фондацији која носи његово име схватили као директну претњу смрћу.

Директорка Фондације Славко Ћурувија Ивана Стевановић за Данас каже да су они ову претњу одмах пријавили преко контакт тачака Радне групе за безбедност новинара Тужилаштву за високотехнолошки криминал.

„Већ јуче сам добила позив од поступајуће тужитељке која је наложила полицији да испита случај и сада практично чекамо позив и од полиције како би узели изјаву. У овом случају реч је о особи која није сакривала свој идентитет, јер је претња стигла са Фејсбук налога који је активан, не ради се о лажном профилу и мислим да не би требало да буде проблем сазнати ко стоји иза тог профила“, каже Стевановић.

Она наводи да је за њих из Фондације посебно узнемирујуће што ова претња долази у години када је донешена ослобађајућа пресуда за осумњичене за убиство Славка Ћурувије и након тужби које су осумњичени поднели против Фондације због повреда угледа и части.

„Порука која гласи ‘биће још Ускрса’, а знамо да је Славко убијен на Ускрс, за нас представља позив на убиство и директну претњу. Онај други део поруке ‘руке се позлатиле’ је уствари глорификација злочина чију смо 25. годишњицу обележили без одговорних. С обзиром да је убиство Славка Ћурувије једно од три убиства новинара и да ни једно није расветљено, глорификација убистава новинара и позивање на убиство је недопустива комуникација у друштву, јер представља позив на одмазду над новинарима и свима који са новинарима сарађују и боре се за слободу медија у Србији“, истиче Стевановић.

Веран Матић: У последњих месец дана више напада на новинаре него од почетка године

Члан Сталне радне групе за безбедност новинара и председник Комисије за истраживање убистава новинара Веран Матић каже за Данас да Фондација Славка Ћурувије у овом тренутку трпи исте притиске као што их је годину дана пре убиства трпео и сам Славко Ћурувија.

„Јуче је требало да буде одржано припремно рочиште по тужби Ратка Ромића против Фондације Славко Ћурувија. Није одржано због штрајка адвоката. Али ускоро већ иде наредно, по тужби Мирослава Курака, па потом, по тужби Милана Радоњића. У исто време, пре 26 година, скоро једном недељно одржавана су суђења Славку Ћурувији, Дневном телеграфу и Европљанину, са драконским казнама и запленом имовине, забранама-уништавањем ових медија. И тада су та суђења пратиле оптужбе за издају, претње насиљем и казне затвором“, каже Матић.

Он додаје да се данас Фондацији Славко Ћурувија, коју су основала његова деца, суди и прети.

„И данас се прети Законом о страним агентима, а Фондацији стижу претње да ће проћи као Славко, са похвалом злочину на Ускрс. Атмосфера у друштву је напета, са пуно елемената насиља. Само у последњих месец дана било је више физичких напада на новинаре него од почетка године“, наводи Матић.

Он каже да је у допису свим члановима Сталне радне групе за безбедност новинара, а посебно тужилаштву за високотехнолошки криминал и полицији, истака важност процесуирања ове претње.

„Колико год вешто упакована претња, она је врло јасна и експлицитна, и мора да буде процесуирана. Колико сам информисан, процедура идентификације је покренута и чека се одговор Фејсбука. Свакако, ову особу је могуће идентификовати и на други начин. Недопустиво је да Фондација Славко Ћурувија, оснивачи и запослени, данас, после 25 година од некажњеног убиства, доживљава све оно кроз шта је пролазио сâм Славко, са десетинама новинара запослених у Дневном телеграфу и Европљанину“, указује Матић.

Новинар Славко Ћурувија је убијен 11. априла 1999. године на Ускрс, док је трајало НАТО-а бомбардовање СР Југославије. Самом убиству претходила је организована медијска кампања тадашњег режима, притисци и претње Славку Ћурувији, као и забрана штампања његових листова Дневни телеграф и Европљанин.

За убиство Славка Ћурувије осумњичени су били бивши припадници Државне безбедности. Иако их је суд у првом степену прогласио кривима и осудио на вишегодишње затворске казне, Апелациони суд у Београду је ове године донео ослобађајућу пресуду за све осумњичене у поступку.

Овом пресудом је убиство Ћурувије остало нерасветљено, као и убиства новинара Милана Панића и Даде Вујасиновић, са готово никаквим шансама да оно икада буде расветљено.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси