Насловна  |  Актуелно  |  Вести  |  Извештај Европске комисије: Србија без напретка у области слободе изражавања
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Вести

30. 10. 2024.

Аутор: Gjeraqina Tuhina Извор: Радио Слободна Европа

Извештај Европске комисије: Србија без напретка у области слободе изражавања

Србија није постигла никакав напредак у спољној и безбедносној политици јер је степен усклађивања остао неизмењен. Односи са Русијом и Кином представљају посебну забринутост.

Дијалог са Косовом, који је кључан за напредак Србије према Европској унији, није показао жељене резултате. У земљи се настављају величати ратни злочинци. И у слободи изражавања је Србија добила лошу оцену.

Ово су кључни одломци извештаја о напретку за Србију у који је Радио Слободна Европа имао увид.

Овај извештај заједно са извештајима за сваку земљу у процесу проширења, ће Европска комисија објавити 30. октобра после састанка колегијума.

Ради се о најважнијем документу који Комисија објављује једном годишње, где се представља степен напретка за сваку земљу у кључним реформама, које су неопходне за напредак на европском путу.

Слобода изражавања

Србија није постигла напредак у препорукама из прошле године, оцењује Европска комисија у извештају.

Од земље се тражи да примени нове медијске законе, поштујући њихово слово и дух, укључујући независност Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ), избор нових чланова Савета РЕМ-а и измене закона како би се решила преостала питања у усклађивању са европским стандардима.

Од земље се такође тражи да ојача заштиту и сигурност новинара.

Посебно се тражи да се високи званичници се уздрже од етикетирања или вербалних напада на новинаре, те да се све претње и случајеви физичког и вербалног насиља брзо прате и, према потреби, јавно осуде, истраже или кривично гоне.

Такође се тражи осигурање транспарентног и правичног суфинансирања медијских садржаја који служе јавном интересу, те пуну транспарентност у власништву и оглашавању медија.

У извештају се истиче да и даље постоје случајеви претњи, застрашивања, говора мржње и насиља над новинарима, укључујући новинарке.

„Сталне изјаве високих званичника о свакодневном и истраживачком раду новинара имају застрашујући ефекат на слободу изражавања“, упозорава се путем тог документа.

Потврђује се да су новинарска удружења забележила пораст притиска и физичких напада на новинаре.

Констатује се да напади на два локална новинара из Новог Сада, који долазе и од посланика владајуће странке, нису наишли на одговарајућу јавну осуду надлежних органа.

„Након необјашњиво одложеног објављивања у фебруару 2024. ослобађајуће пресуде другостепеног суда, убиство Славка Ћурувије остаје некажњено након 25 година. Није постигнут напредак у друга два случаја убиства, од којих је један сада искључен из даље истраге због апсолутне застаре“, наводи се.


Цео текст прочитајте ОВДЕ.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси