Вести
25. 01. 2013.
Отворено писмо Skype-у: Кажите нам ко нас прислушкује
Група интернет активиста, новинара и организација које се баве приватношћу корисника на интернету, упутила је отворено писмо Microsoft-у, позивајући компанију да објави податке о томе када је, зашто и коме предавала информације о корисницима Skype-а и њиховој комуникацији.
Потписници писма, 45 организација и више од 60 појединаца, сматрају да би Microsoft и Skype требало да започну са праксом редовног објављивања извештаја о транспарентности и да објаве информације о томе да ли је је било пресретања разговора корисника Skype-а, као и каква је позиција компанија када је реч о америчким законима о прислушкивању. Група је довела у питање изјаве о тајности комуникације корисника Skype-а које долазе из Microsoft-а, истичући да оне делују нејасно и збуњујуће, због чега се безбедност и приватност Skype платформе доводе у питање.
Skype који има више од 600 милиона корисника широм света је једна од највећих телекомуникацијских компанија у свету. Многи корисници се ослањају на Skype управо због безбедне комуникације, било да је реч о активистима који делују у државама са ауторитативним режимима, новинарима који преко Skype-а комуницирају са својим поверљивим изворима, или корисницима који желе поверљиви разговор са својим пословним партнерима, члановима породице или пријатељима, каже се у писму које је упућено Microsoft-у.
На жалост, изјаве о поверљивости комуникације корисника Skype-а су збуњујуће и нејасне, а нарочито оне које се односе на то да ли и у којим околностима власти или неко други имају приступ подацима корисника и њиховој комуникацији.
Потписници отвореног писма кажу да разумеју позицију Skype-а која је промењена када је Microsoft купио компанију. Иако је Skype основан у Европи, чињеница да је нови власник америчка компанија Microsoft могла је променити позицију сервиса који се можда мора повиновати другачијим захтевима за прислушкивање корисника и предају њихових података.
Microsoft и Skype одбијају да одговоре на питања о томе који се подаци корисника сервиса чувају, да ли се такви подаци предају властима на захтев, као и да ли се разговори на Skype-у могу пресретати.
Група потписника тражи од Skype-а да започне са праксом објављивања извештаја о транспарентности коју имају друге велике интернет компаније као што су Twitter и Google, који је ове недеље у свом најновијем шестомесечном извештају о транспарентности објавио да је број захтева власти за подацима корисника сервиса компаније порастао за 70% за само три године колико Google објављује овакве извештаје.
Microsoft је купио Skype 2011. године за 8,5 милијарди долара, а недавно је из компаније стигла најава да ће Windows Live Messenger 15. марта престати са радом, као и позив корисницима тог сервиса да пређу на Skype, што је изазвало још већи притисак на Microsoft да објави податке о пракси везаној за безбедност и приватност корисника Skype-а.
Портпарол Microsoft-а је упитан да прокоментарише писмо, рекао да у компанији разматрају ове захтеве.
Коментари (1)
Остави коментар26.01.
2013.
Posebne zakonske odredbe za posebne mere
U SAD intercepcija informacija u telefonskim i drugim elektronskim komunikacijama ostvarenim putem starih mreza sa komutacijom kola i novih mreza sa komutacijim paketa podataka (tj. Interneta) nije regulisana odredbama Zakona o komunikacijama, vec posebnim zakonskim odredbama:
Одговориhttp://www.law.cornell.edu/uscode/text/18/part-I/chapter-119.