Шта је УНС рекао, а шта (ни)је објављено
23. 01. 2015.
Одговор Љиљане Смајловић "Информеру"
Питање новинарке "Информера" Бојане Рајић: Зашто ниједно новинарско удружење није реаговало на текст у коме се на овај начин (у дневном листу „Ало!“, прим. УНС) пише о председнику Србије Томиславу Николићу? Шта ви мислите, да ли је у реду да се исповест ове младе жене нађе на насловници јер је њу, како изјављује у тексту, срамота пошто живи у малом месту? У исто време текст је илустрован њеном фотографијом са плаже.
Одговор председнице УНС-а Љиљане Смајловић:
„'Ало' је прекршио Кодекс новинара Србије овим текстом и о томе,по мом мишљењу, нема дилеме. „Информер“ најбоље зна да УНС не реагује саопштењем на свако кршење Кодекса. На жалост, српски медији серијски крше Кодекс и ми немамо моћ да их у томе спречимо. Немамо моћ чак ни да их изведемо на Суд части УНС-а зато што новинари који серијски крше Кодекс најчесшће нису чланови Удружења новинара Србије. Новинари лако избегавају санкције струке тако што остају изван еснафских удружења која имају легитимитет да се професионално одреде према њиховом раду. У случају „Ало!, редакција се, као што видимо, побринула и да сакрије идентитет новинара тако што је текст потписала са "Екипа Ало". Постоји саморегулаторно тело, Савет за штампу, које је надлежно за примену Кодекса новинара Србије, али том телу претходно мора да се обрати оштећена грађанка.“
Објављени одговор у дневном листу "Информер":
„Дневник Ало јесте прекршио Кодекс новинара овим текстом и о томе нема никакве дилеме... У случају Ало, редакција се, као што видимо, побринула и да сакрије идентитет новинара.“
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.