Вести из медија
13. 01. 2018.
Поповић: Немам времена за KРИK, оставимо да то суд регулише
Министар без портфеља задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић изјавио је у Новом Саду да сматра да ће добити спор против редакције KРИK и да ће сав износ "донирати у хуманитарне сврхе за децу без родитеља".
"Тужба је у суду, не бих ништа да коментаришем, али желим да кажем да ћу после пресуде сав износ од тужбе коју добијем, да дам у хуманитарне сврхе за децу без родитеља", рекао је Поповић у Новом Саду током обиласка компаније "Шнајдер електрик ДМС".
Поповић је казао да се и даље не слаже са наводима KРИK-а "да поседује фирме у офшор зони" и поновио своје раније наводе да су "све његове компаније регистроване у Европи и Русији".
"Оставимо KРИK, немам стварно за то времена, нека се тиме бави суд, оставимо то да суд регулише", казао је Поповић и додао да има времена да KРИK тужи и за друге наводе за које сматра да су неистинити.
Он није желео да коментарише наводе KРИK-а да "је све што је објављено тачно и потиче из аутентичне документације", те да "тужба представља притисак на њихов рад".
НУНС и НДНВ: Тужба је застрашивање
Ненад Поповић тужио је KРИK, његовог уредника и још четворо новинара који су радили на међународном пројекту "Рајски папири" и открили да Поповић поседује офшор компаније и имовину вредну више од 100 милиона долара.
Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) оценили су да је смисао Поповићеве тужбе застрашивање KРИK-а са коначним циљем да се одустане од даљег истраживања његовог пословања.
"У земљи каква је Србија, а у којој су законодавна и судска власт драматично подређене извршној, тужба министра против слободних медија увек може да се схвати као политички притисак, поготово ако смо у недавној прошлости били сведоци многобројних у најмању руку контроверзних пресуда против појединих медија", навели су у заједничком саопштењу НУНС и НДНВ.
Новинска удружења су истакла да је веома важно да јавност и експертске невладине организације надгледају овај судски процес, али и да KРИK настави са истраживањем овог, као и других важних случајева који се односе на спрегу политике и сумњивог бизниса.
Они су указали да би носиоци јавних функција требало да разумеју да постоји оправдано интересовање јавности за њихове послове и подсетили да они који сматрају да су њихова права угружена могу да користе предвиђене законске механизме као што су право на одговор или исправку.
"Јасно је да KРИK - који, сигурни смо, поседује чврсте аргументе за тврдње које је изнео о Поповићу - као и други медији могу правно задовољење да траже и изван ове земље, пред Европским судом за људска права, али ти процеси трају дуго и представљају својеврсно исцрпљивање медија. Истовремено, богати бизнисмени и политичари могу себи да дозволе да подносе великих број тужби, на тај начин озбиљно угрожавајући рад медијских кућа", навели су НУНС и НДНВ.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.