Насловна  |  Актуелно  |  Медијски конкурси - пројектно суфинансирање  |  Конкурс Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање: Суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2017. години
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Медијски конкурси - пројектно суфинансирање

01. 03. 2017.

Конкурс Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање: Суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања у 2017. години

На основу члана 62. став 1. тачка 1. Закона о утврђивању надлежности Аутономне Покрајине Војводине („Службени гласник РС", број: 99/09 и 67/2012 – одлука УС), члана 18. и 19. Закона о јавном информисању и медијима („Сл. гласник РС", бр. 83/14, 58/15 и 12/16 – аутентично тумачење), члана 15. и члана 16. став 1. Покрајинске скупштинске одлуке о покрајинској управи („Сл. лист АПВ", бр. 37/2014, 54/2014 – други пропис и 37/2016) и Правилника о суфинансирању пројеката за остваривање јавног интереса у области јавног информисања („Сл. гласник РС", бр. 16/16 и 8/17), покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама расписује

Покрајински секретаријат ће корисницима одобрити средства у складу са чланом 95-97. Уредбе о правилима за доделу државне помоћи ("Сл. гласник РС", бр. 13/2010, 100/2011, 91/2012, 37/2013, 97/2013 и 119/2014) по правилима за Државну помоћ мале вредности (де минимис државна помоћ).

 

Укупан износ средстава који се распоређује износи:                        

            52.200.000,00  динара, и то за:

1)   медијске садржаје на српском језику: 46.000.000,00 динара, при чему  је за приватна предузећа опредељено 43.000.000,00 динара, а за невладине организације 3.000.000,00 динара;

2)   медијске садржаје на језицима националних мањина: 6.200.000,00 динара при чему је за приватна предузећа опредељено 4.200.000,00 динара, а за невладине организације 2.000.000,00 динара.

Учесници на конкурсу дужни су да назначе за коју област конкурса подносе пријаву, односно, уколико се пријављују за производњу медијских садржаја на језицима националних мањина, јасно да назначе језик планираног медијског садржаја (у Обрасцу 1 – Пријава, у реду 1.2 Назив конкурса). 

Најмањи износ средстава који се може одобрити по пројекту  износи  100.000,00 динара, а највећи износ  средстава по пројекту износи  10.000.000,00  динара.

1.1. Предмет конкурса: Средства се одобравају за реализацију пројеката увођења, побољшања  или проширења  програмских садржаја у новинама или електронским медијима, који се дистрибуирају или емитују у Аутономној покрајини Војводини, а од посебног су значаја за јавно информисање грађана Аутономне покрајине Војводине, укључујући и интернет странице уписане у регистар медија.

 

1.2. Циљеви конкурса су: остваривање јавног интереса грађана АП Војводине у области јавног информисања, унапређење родне равноправности, развој медијског плурализма, увођење, побољшање  или проширење  програмских садржаја у новинама или електронским медијима на српском језику и на језицима националних мањина, који се посебно односе на економску, друштвену и културну проблематику, мањинске друштвене групе, питања из области социјалне заштите, заштите  интереса особа са инвалидитетом и обезбеђивања њиховог равноправног уживања права на слободу мишљења и изражавања, друштвене бриге о деци, положаја младих или старијих грађана, заштиту животне средине и здравља људи, развој и неговање културе и уметности у АП Војводини, афирмација мултикултуралности, развој интеркултурализма, подстицање вишејезичних програма.

 

1.3. Критериjуми за оцењивање проjеката су:

 

1)  Мера  у којој је предложена пројектна активност подобна да оствари јавни  интерес у области јавног информисања, а посебно се оцењује:

 

  • значај пројекта са становишта: остваривања јавног интереса у области јавног информисања; остваривање намене конкурса; усклађености пројекта са реалним проблемима, потребама и приоритетима циљних група; идентификованих  и јасно дефинисаних потреба  циљних група; заступљености  иновативног елемента у пројекту и новинарско истраживачког приступа;
  • утицај  и изводљивост са становишта: усклађености планираних активности са циљевима,  очекиваним резултатима и потребама циљних група; степена утицаја пројекта на квалитет информисања циљне групе; мерљивости индикатора који омогућавају праћење реализације пројекта; разрађености и изводљивости  плана реализације пројекта; степена развојне и финансијске одрживости пројекта (позитивни ефекти пројекта настављају се након што се оконча подршка);
  • капацитети са становишта: степена организационих и управљачких способности предлагача пројекта; неопходних  ресурса за реализацију пројекта; стручних и професионалних референци предлагача пројекта, које одговарају  предложеним циљевима и активностима пројекта;
  • буџет и оправданост трошкова са становишта: прецизности и разрађености буџета  пројекта, који показује усклађеност предвиђеног трошка са пројектним активностима; економске оправданости предлога буџета у односу на циљ и пројектне активности.

 

2)   Мера  пружања веће гаранције привржености професионалним и етичким медијским стандардима, а посебно се оцењује:

 

  • да ли су учеснику конкурса изречене мере  од стране државних органа,  регулаторних тела или тела саморегулације у последњих годину дана, због кршења професионалних и етичких стандарда (податке прибавља стручна служба од Регулаторног тела за електронске медије, за електронске медије, а од Савета за штампу, за штампане и онлајн медије);
  • доказ о томе да су након изрицања казни или мера предузете активности које гарантују да се сличан случај неће поновити.

 

1.3.1. Програмски приоритети су: очување српског националног и културног идентитета и jезика; унапређење медијских садржаја у области културног и језичког идентитета националних мањина; развој дијалога, бољег упознавања и разумевања између различитих заједница; унапређење родне равноправности,  програми намењени деци; унапређење положаjа и равноправности мањинских друштвених група; заштита животне средине; здравље људи; унапређење медијске писмености.

 

1.4. Право учешћа на конкурсу: Предложени проjекат се мора  реализовати преко регистрованог медија.

Право да добију средства имају приватна предузећа и невладине и друге непрофитне организације, издавачи медија уписаних у Регистар медија при Агенцији за привредне регистре, као и аудио и аудио/видео продукције које имају потписан уговор или оверену изjаву издавача медија или медија у коjима ће програмски садржаjи бити емитовани, а који су уписани у Регистар медија при Агенцији за привредне регистре (обавезно само за правна лица и предузетнике регистроване за продукциjу телевизиjског, односно радиjског програма).

Право да добију средства имају  и медији који имају националну покривеност, под условом да је предложени пројекат од значаја за грађане Аутономне покрајине Војводине.

Право учешћа немају републички и покрајински јавни медијски сервиси, односно Јавна медијска установа ,,Радио-телевизија Србије'' и Јавна медијска установа ,,Радио-телевизија Војводине'' и оснивачи медија који примају редовну субвенцију из Буџета Републике Србије и Буџета АП Војводине.

Предлагач може конкурисати само са jедним проjектом.

Уколико је правно лице издавач више медија, има право учешћа на конкурсу за сваки медиј, чији је издавач.

Учесник конкурса је обавезан да достави попуњене обрасце за учешће на конкурсу (преузимају се са сајта Покрајинског секретаријата):

  1. Попуњен и оверен пријавни Образац 1 у три примерка:
  • Попуњен предлог пројекта, и
  • Попуњен буџет пројекта.

Учесник конкурса је обавезан и да приложи следећа документа: 

  • фотокопију решења о регистрациjи правног лица или предузетника у  одговарајућем регистру;
  • фотокопију решења о регистрацији медија у Регистру медија, при Агенцији за привредне регистре;
  • фотокопију потврде о пореском идентификационом броју – ПИБ-у
  • фотокопију дозволе за емитовање радио и/или ТВ програма издате од Регулаторног тела за електронске медије;
  • уговор или оверена изjава издавача медија, у коjима ће програмски садржаjи бити емитовани (обавезно само за правна лица и предузетнике регистроване за продукциjу телевизиjског и радиjског програма);
  • визуелни приказ предложеног медијског садржаја (трејлер, примерак новина, џингл и сл);
  • потписану изјаву учесника на конкурсу о томе да ли је учеснику за исти пројекат већ додељена државна помоћ у текућој фискалној години и по ком основу.

Издавач медија, који је учесник конкурса, не може предвидети  пројектом, а ни накнадно чинити следеће:

  • да средствима добијеним конкурсом располаже на такав начин да ангажује неко друго правно лице или предузетника, које би реализовало пројекат уместо правног лица или предузетника учесника на конкурсу;
  • да средства или део средстава утроши на плате запослених, већ само за плате или део плате оних запослених који учествују у реализацији пројекта;
  • да средства или део средстава утроши на набавку и одржавање опреме, текуће трошкове, измиривање обавеза према регулаторним телима, односно све што се не односи искључиво на пројекат. 

                                           II

Учесник конкурса може поднети захтев за суфинансирање највише до 80% вредности пројекта.

Учесник Конкурса, коме Покрајински секретаријат определи средства за пројекат, може у току исте календарске године да учествује са истим пројектом на конкурсима расписаним на свим нивоима власти, с тим да укупно додељена средства не прелазе 80% вредности пројекта.

 

III 

Приjаве (Образац 1 и Образац 2) се преузимају са сајта Покрајинског секретаријата: www.kultura.vojvodina.gov.rs и подносе редовном поштом у  3 примерка, док се остала обавезна документација шаље у 1 примерку, на адресу:

 

Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама,

Булевар Михајла Пупина 16, 21000 Нови Сад, са назнаком: за Конкурс за суфинансирање проjеката производње медијских садржаја (посебно назначити да ли је медијски садржај на  српском језику или на језику националне мањине, навести који).

 

Осим наведеног, учесници конкурса су дужни да конкурсну пријаву (Образац 1 и Образац 2) пошаљу и електронском поштом на адресу: mediji.psinf@gmail.com

Конкурсни материјал се не враћа.

Конкурс се објављује у дневном листу „Дневник“, на интернет страници Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и у Службеном листу АП Војводине.

Конкурс је отворен 30 дана од дана објављивања, односно до 31. марта  2017. године.

Решење о додели средстава по расписаном конкурсу доноси се најкасније у року од 90 дана од дана закључења конкурса и биће обjављено на интернет страници Покрајинског секретаријата: www.kultura.vojvodina.gov.rs.

Додатне информациjе  могу се добити радним данима од 11 до 14 часова, на телефонe 021/487-4271 и 021/487-4274.

 

IV  ПОЗИВ ЗА УЧЕШЋЕ У РАДУ КОМИСИЈЕ

Позивају се новинарска и медијска удружења, регистрована најмање три године пре датума расписивања Конкурса, да предложе чланове конкурсне комисије. Уз предлоге, удружења прилажу и доказ о регистрацији у Регистру удружења. Позивају се и медијски стручњаци заинтересовани за учешће у раду комисије да се писаним путем обрате Покрајинском секретаријату. Уз предлог за чланове комисије доставити и кратке биографије. Предлоге слати у року од 20 дана од дана објављивања Конкурса, односно до 21. марта 2017. године.

Предложена лица не смеју бити у сукобу интереса нити обављати јавну функцију, у складу са правилима о борби против корупције.

Комисија ће бити састављена од три члана.

 

                                            V

 

Конкурсна комисија, коју решењем именује покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, разматра поднете пријаве по конкурсу и доноси предлог за расподелу средстава.

 

                                                    VI

 

О додели средстава, на предлог Конкурсне комисије, одлучује покрајински  секретар  решењем.

Уколико пројекти или одређени број пројеката нису у складу са циљевима и критеријумима конкурса, покрајински секретар може, на предлог конкурсне комисије, донети решење да се неће распоредити средства или део средстава.

 

    VII 

 

Решењем о додели средстава може бити одређен исти или мањи износ средстава од оног који је тражен у појединачној конкурсној пријави.

Уколико је решењем о додели средстава за појединог корисника одређен мањи износ од оног који је тражен у конкурсној пријави, корисник средстава дужан је да пошаље ревидиран буџет пројекта, којим спецификује намену средстава, а у складу са износом који му је решењем додељен.

Корисник средстава може ревидираним буџетом пројекта тражити да му пројекат сразмерно краће траје или да умањи део програмских ставки, уважавајући природу пројекта за који су му одобрена средства.

                              

                                           VIII

 

Покрајински секретаријат и корисник средстава закључују уговор о међусобним правима и обавезама.

Средства се одобравају корисницима у складу са могућностима буџета.

Корисник средстава може доставити обавештење о томе да одустаје од средстава која су му додељена. 

 

      IX

 

Кориснику средстава неће бити дозвољено да закључи уговор са Покрајинским секретаријатом уколико му рачун буде у блокади, односно неће му се пренети средства на рачун уколико му рачун буде блокиран након закључења уговора.

Уколико се кориснику средстава не исплате средства из наведеног разлога  или из неког другог разлога, укључујући и одустанак корисника да закључи уговор или након закључења уговора, уз писмено обавештење Покрајинском секретаријату о разлозима одустанка, покрајински секретар за културу и јавно информисање може накнадно сазвати конкурсну комисију да расподели преостала средства на остале кориснике.

Покрајински секретар може одлучити да не распореди никоме преостала средства уколико су остали пројекти већ подржани, а руководећи се према квалитету и потребама пројеката пријављених на конкурс.

                                           

                                                X

Средства се  користе искључиво за намене за којe су додељена, а корисник средстава је дужан да Покрајинском секретаријату достави наративни и финансијски извештај о наменском коришћењу додељених средстава, као и материјални  доказ о реализацији и дистрибуцији односно емитовању, најкасније 15 дана након реализације пројекта, а крајњи рок за реализацију пројекта је 31.12.2017. године. Извештај се подноси на обрасцу који се може наћи на сајту Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама: www.kultura.vojvodina.gov.rs.  

Корисник је дужан да правда целокупан буџет пројекта, односно средства добијена од Покрајинског секретаријата, средства добијена од других органа власти и сопствена средства од најмање 20% укупног буџета пројекта. 

 

 

                                                              ПОКРАЈИНСКИ СЕКРЕТАР  

 

                                                                  Мирослав Штаткић  

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси