Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Медијски конкурси - пројектно суфинансирање

12. 05. 2016.

Извор: Данас

Конкурси за „наше“

Не пристајемо, главна је порука са данашњег протеста дела нишких медија и новинара, предвођених City радијом и Јужним вестима, незадовољних, како наводе, злоупотребом пројектног финансирања медија, које у Нишу већ другу годину заредом служи за пуко буџетско плаћање функционисања медија блиских власти, пре свега СНС-у, а не за буџетску подршку јавног интереса у области јавног информисања, како закон заповеда. На протест су позвани представници новинарских организација, медија, невладиног сектора, ОЕБС-а.

Према незваничним информацијама и ове године су у Нишу више од 75 одсто средстава добили медији које су Савет за борбу против корупције и Локални антикорупцијски форум Ниш означили као медије блиске власти, односно медије који кроз буџетски подржане пројекте на прошлогодишњем конкурсу нису остварили јавни интерес, већ пропагирали власт.

Медији у власништву нишких породица Радомировић и Миловановић, као и чланова породице бившег министра одбране Гашића, прошле године су добили и више конкурсних средстава - 85 одсто.

Стручне комисије које су предлагале расподелу новца оба пута су одбиле да њиховом раду присуствује грађански посматрач који је предвиђен Локалним планом за борбу против корупције града Ниша. О подели јавног новца намењеног остваривању јавног интереса у области јавног информисања одлучивано је иза затворених врата, по дискутабилним критеријумима. Нишки конкурс при том спада у највеће у Србији, пошто је прошле године за медије опредељено 57 милиона, а ове - 68 милиона динара. 

Проблем је утолико већи уколико се поуздано зна да „случај Ниш„ није усамљен, већ се сличне ситуације понављају и у другим градовима и општинама у Србији. Већ је постало опште место да је држава (читати: власт), која је требало да изађе из медија, у њима више него присутна. Оцену да на медијским конкурсима владајуће партије финансирају медије који су им блиски данас „понављају и врапци". Упркос томе, нико озбиљно не помиње унапређење медијске правне регулативе, а Министарство културе, као и локалне управе за културу, не само да ћуте о проблемима, већ овакво пројектно финансирање проглашавају „великим успехом". Питање је - за кога? За грађане због којих, како нас уче, медији, конкурси или пројектно финансирање и постоје? Или за „наше"?

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси