Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Друштво судија Србије: Слободни медији важни за очување независности судства
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

08. 07. 2017.

Аутор: К. Ковач Извор: УНС

Друштво судија Србије: Слободни медији важни за очување независности судства

„Медији, као и грађани и цивилно друштво, треба да буду наши савезници у очувању независности судства. Слобода медија је веома важна јер су слободни медији ти који могу да укажу на недозвољене утицаје на судство. Исто тако, једино када је независно, правосуђе може да заштити слободу медија“, изјавио је у петак Омер Хаџиомеровић из Друштва судија Србије.

Он је на међународној конференцији, коју је Друштво судија организовало у сарадњи са ОЕБС-ом и амбасадом Француске, додао да је у том процесу важан допринос свих учесника – медија који би морали да буду боље едуковани о раду правосуђа како би грађанима тачно пренели информације од јавног интереса, али и судија који морају бити отворенији за сарадњу са медијима.

„Трудимо се да сарађујемо са медијима и струковним удружењима новинара и имамо у плану пројекат како бисмо ту сарадњу у будућности оснажили“, рекао је Омеровић.

Председница Друштва судија Србије Драгана Бољевић казала је да то удружење веома цени сарадњу са новинарима који грађанима треба да објасне зашто је независност судија изузетно важна. 

Говорећи о струковним удружењима новинара, Бољевић је рекла да се сећа да је УНС био против реформе правосуђа, а да је НУНС ту реформу, па самим тим и спорни реизбор судија, подржао. 

„То је легитимно, али се такође сећам да се, када смо након тога организовали дискусију, само НУНС и Министарство правде нису одазвали нашем позивy. То је проблем, јер се ту већ ради о предрасудама. Јако је важно да оне не постоје и да се медији према правосуђу не односе са предрасудама, већ да постоји могућност да се о свему разговара“, рекла је Бољевић.

Некадашња председница удружења „Синдикат магистрата“ из Француске Симон Габорјо навела је да се новинари морају упознати са судством и правосуђем како би могли да износе критике на рад правосуђа. 

„Захваљујући доброј сарадњи са новинарима грађани у Француској су могли да сазнају са каквим проблемима се суочава правосуђе. Немају сви новинари и сви медији исти став, понекад тај плурализам ставова доведе и до критика, али боље је и то него да постоји штампа која ћути“, рекла је Габорјо за УНС.

Бивши председник Европског удружења судија и тужилаца за демократију и слободе и експерт Европске уније за правосуђе Антонио Клуни рекао је да је улога медија у очувању независности правосуђа веома важна, али се сагласио са ставом да новинари који прате правосуђе морају бити боље обучени. 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси