Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Комисија о захтеву Бете и Фонета: Државна помоћ Танјугу за 2012. годину је дозвољена
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

18. 01. 2017.

Аутор: К. Ковач Извор: УНС

Комисија о захтеву Бете и Фонета: Државна помоћ Танјугу за 2012. годину је дозвољена

На основу захтева новинских агенција Бете и Фонет за накнадном контролом, Комисија за контролу државне помоћи одлучила је крајем децембра 2016. године да је државна помоћ коју је Министарство културе и информисања доделило агенцији Танјуг у 2012. години у износу од 209.550.000 дозвољена. Комисија је оценила и да се накнаде исплаћене овој агенцији у 2010. и 2011. години „не односе на државну помоћ“ јер тада није постојала регулатива за ту област.

Како стоји у решењу, Комисија је утврдила да је уговор између Министарства културе и информисања  и новинске агенције Танјуг закључен у складу са Законом о буџету, као и да је предмет уговора за 2012. годину било финансирање делатности, односно послова, од јавног интереса које обавља Танјуг у складу са Законом о Танјугу.

„Комисија је закључила да је Законом ЈП Танјуг јасно поверено обављање делатности јавног информисања као делатности од општег економског интереса, да је висина накнаде за обављање услуга унапред одређена у износу од 209.550.000 динара и да висина ове накнаде не прелази износ неопходан за покривање трошкова обављања основне делатности, што значи да нема прекомерне накнаде. Узимајући у обзир наведено, комисија оцењује да су испуњени услови за доделу државне помоћи у облику накнаде за обављање услуга од општег економског интереса“, стоји у решењу.

„Накнада за пружање услуга од општег економског интереса представља дозвољену државну помоћ и давалац помоћи није био у обавези да је пријави Комисији на одлучивање о дозвољености“, закључак је Комисије.

Захтев Бете и Фонета за покретање поступка накнадне контроле дозвољености државне помоћи додељене агенцији Танјуг у 2010. и 2011. години, Комисија је оценила као неоснован јер се „за суфинансирање обављања делатности информисања у 2010. и 2011. години не примењују правила за доделу државне помоћи“.

 „У периоду до 1. јануара 2012. године, државна помоћ јавним предузећима није била уређена у правном систему Републике Србије, па нису ни постојали прописи на основу којих би се ценило да ли је она у конретном случају дозвољена или није, нити је помоћ државним предузећима до тада сматрана државном помоћи, у смислу закона и Уредбе о правилима за доделу државне помоћи“, стоји у решењу.

Новинаске агенције Бета и Фонет 18. јуна 2012. године поднеле су Комисији захтев за покретање поступка накнадне контроле дозвољености државне помоћи додељене агенцији Танјуг у 2010, 2011. и 2012. години.

Комисија јe, најпре, закључком из августа исте године одбацила захтев због „непостојања услова за покретање поступка“. Након жалбе Бете и Танјуга, Комисија је делимично уважила жалбу, па је у решењу навела да се за накнаде Танјугу у 2010. и 2011. години не примењују правила за контролу државне помоћи, а да се за уплате у 2012. години захтев агенција за накнадну контролу одбацује.

У децембру 2012. године Бета и Фонет подносе тужбу Управном суду који поништава решење Комисије и враћа јој предмет на поновно одлучивање.  Октобра 2015. године Комисија је покренула поступак накнадне контроле дозвољености државне помоћи која је у 2012. години додељена агенцији Танјуг, који је окончан 29. децембра 2016. године.

Против решења Комисије, новинске агенције Бета и Фонет могу покренути управни спор.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси