Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Гласови мањина који спајају - Бојани Стојановић Росић уручена награда "Пера Тодоровић" за фељтон “Бити посебан”
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

24. 05. 2025.

Аутор: А. Ничић Извор: УНС

Гласови мањина који спајају - Бојани Стојановић Росић уручена награда "Пера Тодоровић" за фељтон “Бити посебан”

“Поносна сам јер сам добила награду Удружења новинара Србије, где сам направила прве професионалне кораке у Новинарској школи, али и зато што су ми ову награду доделиле колеге, препознајући да је фељтон 'Бити посебан' производ тимског рада”, рекла је новинарка ТВ Прва Бојана Стојановић Росић, којој је данас у Новинарској кући Пере Тодоровића у Водицама код Смедеревске Паланке уручена награда УНС-а за фељтон, која носи име његовог другог председника и уредника „Малих новина“.

Стојановић Росић захвалила се сниматељима  монтажерки  и уредницима, који су јој, како је навела, дали шансу да њен први велики пројекат буде телевизијски фељтон “Бити посебан”.  

Она је додала да је образложењем жирија који је одлучивао о награди “Пера Тодоровић” описано све што је хтела да прикаже ТВ серијалом о националним мањинама у Новом Саду.

Жири је тада рекао да се рад Стојановић Росић издвојио у конкуренцији по бројним елементима

“Овај ТВ фељтон је информативан, забаван и носи јасан ауторски печат. Саговорници су одабрани с великом пажњом, а очигледно је да је ауторка успела да разговара с њима не само као новинарка, већ и као човек“, навео је жири.

Нино Брајовић: “Време, буди ми судија” као животно гесло Пере Тодоровића 

Одлуком овог жирија, награда УНС-а је први пут додељена фељтону који је објављен на телевизији. Иако су имали у виду да је фељтон као документарана форма својствен штампи,  чланови жирија су решили да искораче од традиционалног посматрања фељтона.

Од очекиваног и уобичајеног приступа у извештавању разликовао се и рад Пере Тодоровића, а то је нагласио и генерални серкетар УНС-а Нино Брајовић.

“Кад год споменемо Перу Тодоровића, сетим се његовог животног гесла, које гласи: ‘Време, буди ми судија’. Свима нама време је судија. Он као да је осећао да ће време које ће доћи бити његово, а да време у којем је живео то није било", рекао је Брајовић.

Пера Тодоровић је, како је навео Брајовић, живео 55 година, а због својих новинарских и политичких идеја, пет година је био у прогнанству.

“Двадесет пута је хапшен, затваран, осуђен на смрт, па помилован.  У затвору је провео пет година, седам месеци, једанаест дана и девет сати. Иако је уређивао и издавао 16 листова, објавио два изванредна романа, у време док је живео и стварао, због својих либералних политичких и слободних новинарских схватања, био је често оспораван и негиран”, додао је Брајовић.

Ипак, Пера Тодоровић је, како је навео, крајем прошлог и почетком овог века добио сатисфакцију и рехабилитацију, као једна од најинтригантнијих личности друге половине 19. и почетка 20. века.

“Посебно је цењен међу својим колегама и сматра се родоначелником модерног српског новинарства, јер су његове Мале новине’, које су излазиле од 1889. до до 1903. године, биле европски формат журнализма у тадашњој Србији. Награда коју додељујемо и кућа истоветна његовој родној је наш дуг према њему и његовом новинарском делу”, рекао је Брајовић.

Бранислава Милунов: Признање за лепе и искрене приче о националним мањинама

Награда која носи име Пере Тодоровића данас је уручена пети пут, а о њој је одлучивао жири у саставу: Бранислава Милунов (прошлогодишња добитница и председница жирија), Оливера Ковачевић, Дубравка Николић, Петар Живковић и Матеја Агатоновић.

Председница жирија Бранислава Милунов навела је да су приче из фељтона “Бити посебан” пажљиво конципиране како би на јасан и топао начин приближиле живот националних мањина у Новом Саду и пружиле увид у њихову свакодневицу, обичаје и вредности.

 

“Саговорници су са лепотом и поносом причали о својој традицији и наслеђу. Говорили су о томе како све што су научили од својих родитеља преносе својој деци. И ми смо упознали националне мањине, захваљујући овим причама”,навела је Милунов.

Она је додала да је награда својеврстан вид подршке Стојановић Росић да настави да развија свој новинарски рад кроз кратке телевизијске форме у наставцима.

“На састанку чланова жирија сви смо били сагласни да би овај фељтон био одличан и када би био преточен у текст, а да га мултимедијални елементи додатно обогаћују”, навела је Милунов

Чланови жирија су уједно охрабрили Бојану Стојановић Росић да ове ТВ приче у наставцима преточи и у књигу, наводећи да у њој има довољно материјала за квалитетно штиво.

Милунов је истакла да су приче лепе, искрене и да приказују породице и појединце који негују све карактеристике које их чине националном мањином.

“Оно што је посебно код њих јесте да не желе да буду издвојени или другачији, већ једноставно желе да остану своји и да сачувају свој идентитет”, рекла је она.

Демо Бериша: Националне мањине -  мост који повезује Србију и земљу из које долазе

О важности упознавања са начином живота националних мањина говорио је и министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Демо Бериша, који је истакао да је битно да људи спознају другачије обичаје, традиције и културу, јер нас то повезује.

“Јуче сам у Босилеграду рекао да ми, као мањине, треба да будемо мост који повезује земљу порекла и Републику Србију у којој живимо. Ни у ком случају, од детињства до пензије, не треба да заборавимо да нам је већина српског народа пружила љубав.

Бериша је истакао да су у Србији регистрована 24 национална савета националних мањина, који својим радом дају изузетан допринос њиховом положају.

Осврћући се на прошлост, када су, како је навео, мањине биле изложене проблемима због свог порекла, Бериша је рекао да се положај мањина значајно побољшао и да су добиле шансу да буду равноправне са већином.

Никола Вучен: Верујем да ће кућа “Пере Тодоровића” на следећој додели изгледати сасвим другачије 

Председник општине Смедеревска Паланка Никола Вучен позвао је Владу Републике Србије да помогне да се пројекат обнове куће "Пере Тодоровића" успешно приведе крају.

“Сигуран сам да ће ово бити место где ће се окупљати сви новинари са територије Републике Србије и шире, с обзиром на то да је у питању јединствена кућа. Оваква кућа не постоји нигде осим у Водицама. Сигуран сам да ћемо се ми потрудити да већ за две године, када буде нова додела награда, ово место и околина изгледају потпуно другачије него што је то данас”, рекао је Вучен.

Иначе, уручењу награде присуствовали су новинари и чланови завичајног друштва Видовача из Водица.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси