УНС вести
27. 04. 2025.
УНС-ова база: У четири месеца ове године забележено девет случајева угрожавања новинара више него лане
Удружење новинара Србије (УНС) је од почетка године до данас забележило 51 случај угрожавања новинара, девет више него у истом периоду прошле године.
У четири месеца 2025. године забележено је осам физичких напада на новинаре – седам више него у истом периоду прошле године, када је едвидентиран један физички напад. Забележено је и четири притиска више него лане - укупно пет.
У УНС-овој бази евидентирано је и више случајева ометања у раду него у истом периоду претходне године – девет у поређењу са шест прошлогодишњих.
Док лане није забележен ниједан случај хапшења, ове године евидентирана су три случаја. УНС је у четири месеца ове године забележио и две увреде више него у истом периоду лане – укупно осам.
Ипак, у УНС-овој бази је у четири месеца ове године забележено по осам претњи и случајева онемогућавања рада мање него прошле. Тако је УНС у прва четири месеца ове године забележио осам претњи и четири случаја дискриминације. Забележено је и три напада на имовину, два случаја цензуре, јавно дељење бројева мобилног телефона новинара РТС-а. 
Новинари жртве физичких напада, у видокругу полиције
Посебно забрињавајући податак је да је у четири месеца ове године значајно повећан број физичких напада.
Последњи напад десио се новинарки Истиномера, која је, у оквиру радног задатка, снимала шаторе постављене преко пута Народне Скупштине, када јој је непознати мушкарац, како се наводи на сајту овог портала, пришао, ударио је по руци и избио јој телефон.
Она је имала јасно истакнуту новинарску легитимацију.
„Након инцидента, новинарка се обратила полицајцу који је био присутан на лицу места. Уместо да предузме мере заштите и евидентира напад, полицијски службеник јој је рекао: 'Чувајте се, и према нама се односе тако''', наведено је на сајту Истиномера.
Неколико дана раније, средином априла, физички је нападнут и заменик главног уредника портала 021 Зоран Стрика, док је извештавао са одласка Новосађана на митинг Српске напредне странке (СНС) у Београд.
Стрика је за УНС рекао да је нападнут док је камером телефона бележио како двојица мушкарца обарају и ударају грађанина који је снимао одлазак грађана на СНС митинг, а потом му бацају телефон у Дунав. Када је један од присутних приметио да Стрика снима овај инцидент, он га је, како наводи, физички напао, хватајући га за руку и врат.
“Рекао сам му да сам новинар, а онда сам приметио да је у близини директор Покрајинског фонда за европске послове и развој Огњен Допуђ, и тражио да реагује. Иако Допуђ није предузео ништа, овај младић је отишао”, навео је Стрика.
Стрика се тада удаљио са нападнутим грађанином и позајмио му свој телефон да би могао да позове породицу.
“У том тренутку пришла су нам тројица мушкараца са капуљачама. Један од њих му је отео мој телефон из руку и бацио га у реку, а потом и побегао”, навео је Стрика.
Истог дана у Београду, на скупу “Не дамо Србију” нападнута je и екипа КТВ-а из Зрењанина.
Власник КТВ-а Данијел Радић за УНС је рекао да су окупљени на митингу у Београду физички насрнули на њега, на новинара ове медијске куће Немању Шаровића и сниматеља Синишу Никшића.
Радић је рекао да су полицајци видели нападе, али да нису реаговали.
“Тукли су нас Марко Попадић и екипа Реље Огњеновића, који је предводио редаре. Све се види јасно на снимку. Поломљена нам је камера и оштећена целокупна опрема”, рекао је Радић тада за УНС.
Најтежу повреду, како је рекао Радић, задобио je техничар којем су тог дана избијенa три зуба.
У марту је физички нападнута и новинарка “Storytellera” Бранкица Матић, док је извештавала са скупа испред основне школе. Када је покушала да узме изјаву од неколико учесника протестног скупа родитеља који траже редовну наставу, уследили су вербални напади, викали су на њу, уносили јој се у лице, а потом је на њу физички насрнуо мушкарац и истргао јој телефон из руке.
Новинар БИРН-а Саша Драгојло такође је у марту био жртва физичког напада. Драгојло је нападнут, на пијаци Ђерам у Београду када је извештавао са протеста против активиста СНС-а.
“Кренуло је гурање у близини штанда где је био и човек који ме је напао. Телефоном сам снимао шта се дешава, а два господина из СНС-а су кренула према мени и питала ме шта ту снимам. Пришли су ми близу, представио сам им се да сам новинар и да зато снимам“, објашњава Драгојло.
Након тога, каже он, један од СНС активиста је насрнуо на њега.
Драгојло је истакао да се све то дешавало на метар или два од полиције.
„Полиција је стала између нас. Показао сам новинарску легитимацију БИРН-а, захтевао да га легитимишу и приведу. Међутим, ништа се од тога није десило. Тај човек је стајао пет метара иза, практично га је полиција штитила, пошто су мене одгуривали. Полиција није радила свој посао“, објашњава Драгојло.
Уредник фотографије листа “Зрењанин” Јован Његовић Дрндак био је жртва увреда и уношења у лице. Непознати мушкарац је, противећи се протесту испред суда у Зрењанину, вређао уредника фотографије листа „Зрењанин“ Његовића Дрндака и уносио му се у лице, док је фотографисао.
Његовић Дрндак је за сајт УНС-а рекао да је на протесту испред суда у Зрењанину старији човек најпре вређао и псовао ђаке и студенте, а затим и њега када је то покушао камером да забележи.
„Упутио ми је вербалне увреде, а затим ми се унео у лице“, навео је он.
Због тога се, каже, обратио полицији која је, како наводи благовремено реаговала.
У фебруару је физички нападнута и новинарка „Ин медије“ Верица Маринчић, али и њен колега Миодраг Блечић, током протестне шетње, коју су организовали студенти и средњошколци у Инђији.
Верица Маринчић за сајт УНС-а рекла је да је старији човек псовао колегу Блечића и њу, као и да ју је ударио по руци у којој је држала телефон, покушавајући да га сними.
Физички је нападнута и новинарка ТВ „Информер“ Бранка Лазић, док је извештавала са скупа испред Скупштине Града Београда. Група окупљених грађана ометала је у раду, вређала, гађала јајима и полила црвеном бојом.
Иако је у провладиним медијима кружила информација да УНС није реаговао поводом напада на Бранку Лазић, који се догодио испред Народне скупштине, ово удружење осудило је сваки од поменутих физичких напада. УНС је изразио забринутост због све чешћих напада на новинаре, који угрожавају њихову безбедност, стварају атмосферу страха и повређују право јавности да буде правовремено информисана из што више извора.
Новинари хапшени због извештавања и изражавања ставова
Немања Шаровић је у мају два пута приведен – најпре док извештавао из кампа „Студената 2.0“ у Пионирском парку, а затим и испред зграде у којој живи. УНС је реаговао на хапшење које се догодило док је извештавао из Пионирског парка, протестујући и наводећи да је неприхватљиво.
УНС је протестовао и због хапшења колумнисте и публицисте „Пешчаника“ Дејана Илића, који је 12 дана пре привођења у емисији “Покрени се” на телевизији “Нова” изразио бојазан о могућим исходима политичке кризе, употребивши и реч „крвопролиће“.
Илић је, како је нагласио УНС, у својој изјави навео крвопролиће као најгори исход, истовремено се залажући за друга решења.
УНС је истакао да оваква реакција Тужилаштва на изјаву која је извучена из контекста, и то 12 дана након што је саопштена, представља напад на слободу говора, мишљења и изражавања.
Објављивани мобилни телефони запослених на РТС-у и лепљене потернице
УНС је у априлу током првог дана блокаде Радио-телевизије Србије (РТС) и Радио-телевизије Војводине (РТВ) позвао студенте и грађане да омогуће радно ангажованим у јавним сервисима и гостима програма несметан долазак у јавне сервисе. Блокада РТВ-а завршила се након 24 сата, док блокада РТС-а још увек траје.
Иначе, током блокаде РТС-а, ликови уредника ове телевизије нашли су се на потерницама, а на друштвеној мрежи X са профила „Кристал Мет Дејмон“ објављени су бројеви телефона новинара РТС-а Николине Ракић, Миленка Кришана и Марка Иваса.
„Молим вас немојте ДА ЗОВЕТЕ И ШАЉЕТЕ ПОРУКЕ овој СНС анимир дами са РТС-а која је синоћ ушла у зграду са кордоном полиције Апелујем на вас да је не ЗОВЕТЕ И ЗОВЕТЕ И не ШАЉЕТЕ УВРЕДЉИВЕ ПОРУКЕ ХВАЛА НА САРАДЊИ“, написао је он уз објаву броја телефона новинарке Ракић.
Новинари РТС-а позвани на информативни разговор
УНС је у априлу обавештен и да је неколико новинара и медијских радника РТС-а телефоном позвано од припадника Безбедносно-информативне агенције да дођу на информативни разговор. Сви су се, навео је УНС, одазвали тим позивима, али нису разумели зашто су баш они позивани. Телефонски позив уследио је након састанка новинара и медијских радника РТС-а који је организовала неформална група "Наш пРоТеСт".
УНС је тражио од Владе Србије и Народне скупштине одговор на питање зашто је БИА позивала новинаре и медијске раднике РТС-а на разговор.
Претња новинарки Коссева и таргетирање редакције Радио Гораждевца
Службеница у Општини Северна Митровица Фатиме Ставиљеци претила је новинарки портала Коссев Драгани Вукосављевић да ће доћи са полицијом у канцеларију.
“Видимо се за два минута. Да да, има да избришеш име из момента или ћу да дођем са полицијом, то ти ћеш да решиш. Имам да те тужим буди убеђена, и ко ти дао број и све“, претила је Ставиљеци.
УНС је са својим огранком на Косову и Метохији осудио претњу и затражио од Косовске полиције да хитно истражи овај случај, истичући да су застрашивања и претње новинарима неприхватљиви и да виновници морају да сносе одговорност.
У серији текстова које је објавио портал СрпскиГлас.рс обележавана је редакција Радио Гораждевца где су их, између осталог, оптужили да „подржавају независност Косова“ и позвали на њихов бојкот.
Главни и одговорни уредник Радио Гораждевца Дарко Димитријевић рекао је за УНС да овај напад није само покушај клевете, већ озбиљна безбедносна претња, јер је такво таргетирање потенцијално опасно за све који раде за овај медиј.
УНС је затражио да хитно престане ова кампања, истичући да је таргетирање и улажење на овај начин у обрачун са новинарима и медијским кућама неприхватљиво, јер би овакво обележавање могло угрозити безбедност новинара и медијских радника.
У четири месеца ове године УНС је евидентирао три случаја угрожавања новинара на Косову и Метохији, односно неодговарајућег поступања полиције. Међутим, медијски радници који су случајеве пријавили УНС-у нису желели да Удружење јавно реагује, што доводи до закључка да не постоји поверење медијских радника у рад, ефикасност и ефективност безбедносних органа на Косову и Метохији.
Медијске екипе закључаване и вређане
Новинарке и новинаре који су у Скупштини Новог Сада пратили конференицију за новинаре председнице градске Скупштине Дине Вучинић, обезбеђење је, како је рекла новинарка Н1 Ксенија Павков, закључало у прес сали.
„Председница Скупштине нам је објаснила 'да то раде због наше безбедности и да су такве мере неопходне да би се скупштина уопште одржавала'. Не могу да прихватим такво објашњење, после толико година извештавања. Сви нас тамо познају, заиста је понижавајуће. Са свих прозора су чак поскидали кваке, па ниједан није могао да се отвори“, рекла је она.
Павков је додала да их је претходно, пре уласка у Скупштину, обезбеђење детаљно претресало.
УНС је протестовао, истичући да је закључавање новинара и онемогућавање слободе кретања неприхватљиво.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.