УНС вести
18. 04. 2025.
Само једна градска општина у Нишу финансираће медијске пројекте
Градске општине, према Закону о јавном информисању и медијима, немају обавезу расписивања конкурса за суфинансирање медијских пројеката, за разлику од Републике Србије, односно надлежног министарства, јединицa локалне самоуправе и аутономне покрајине. Само је једна од пет градских општина у Нишу расписала конкурс — Медијана, док Палилула има буџетом предвиђена средства за област јавног информисања, али не и за пројектно суфинансирање.
Град Ниш има пет градских општина — Црвени крст, Медијану, Нишку Бању, Палилулу и Пантелеј. Од ових пет општина, само је Палилула, у буџету за 2025. годину, предвидела новац за јавно информисање, и то 1.500.000 динара.
Ипак, Палилула није расписала конкурс за пројектно суфинансирање медија.
,,Градска општина Палилула до сада никада није расписивала конкурсе за суфинансирање медијских пројеката за остваривање јавног интереса у области јавног информисања, нити то има у плану за ову годину”, наводи се у одговору који смо добили из ове Градске општине.
Милион и по динара намењени су, како наводе из Градске општине Палилула, за ,,емитовање пригодних честитки поводом значајних датума и празника у штампаним и електронским медијима”.
Медијана једина расписала конкурс, али га није предвидела буџетом
Градска општина Медијана у буџету има средства предвиђена за ,,Развој културе и информисања “ (према ребалансу усвојеном 6. марта — укупно 9.236.000 динара), али су она распоређена за три конкретна пројекта, а не за ,,остваривање и унапређење јавног интереса у области јавног информисања”. Ни у претходној Одлуци о буџету за 2025. годину, донету пре ребаланса, за ову намену нису била опредељена средства.
И поред тога што буџетом није предвидела финасирање медијских пројеката, Медијана је расписала конкурс првог марта — пет дана пре доношења Одлуке о првој измени и допуни одлуке о буџету Градске општине Медијана за 2025. годину. Износ предвиђен за суфинансирање производње медијских садржаја на овом конкурсу је 4.000.000 динара.
УНС је покушао да од надлежних у Медијани добије објашњење и одговор на питање из које буџетске ставке ће бити суфинансирани медијски пројекти, али нисмо добили одговор.
Подсећамо да су нишке општине Пантелеј, Медијана и Црвени крст претходних година расписивале конкурсе, што показује и база Удружења новинара Србије (УНС) о буџетском суфинансирању производње медијских садржаја у Србији.
Да ли би увођење обавезног расписивања конкурса на нивоу градских општина допринело бољем положају медија?
Објективно информисање грађана о свим темама и проблемима од јавног интереса требало би да буде прека потреба сваке јединице локалне самоуправе, наводи потпредседник Удружења новинара Србије (УНС) Слободан Ћирић.
,,Објективно информисање би у сваком случају доприносило бољим условима живота људи у тој средини, јер добро обавештени грађани представљају предуслов за сваки бољитак. Код нас, међутим, имам утисак да поједине локалне власти улагање у остваривање јавног интереса у области информисања доживљавају као беспотребни трошак и тако се и понашају”, сматра он.
Каже да законско решење по којем градске општине нису у обавези да расписују конкурсе за суфинансирање медијских пројеката ,,није добро” и ,,да би га требало мењати”.
,,Суфинансирање медијских пројеката требало би да буде обавезна ставка сваког буџета сваке локалне самоуправе. У свакој локалној средини, па и у градским општинама, постоје проблеми, теме које су, независно од више инстанце, у овом случају града, важне за грађане само те средине и свакако постоји јавни интерес да људи о њима буду обавештени”, наводи Ћирић.
Истиче да због тога ,,улагање у суфинансирање медијских пројеката, уколико се ради на прави начин, уз поштовање законом утврђених правила и ангажовање правих људи који ће изабрати такве пројекте, не на основу потреба и жеља актуелне власти, него на основу професионалних стандарда који важе у медијској сфери, сигурно није трошак него улагање у бољу будућност сваке локалне средине”.
Са друге стране, директор за правне послове Независног друштва новинара Војводине Вељко Милић размишља другачије.
,,Када би конкурсно сифунансирање функционисало у складу са Законом, можда би и било неког ефекта. Овако би се само још више новца преливало таблоидима”, сматра Милић.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.