УНС вести
18. 02. 2025.
Пет новинарских и медијских организација обуставило сарадњу с институцијама — не учествују ни на конкурсима за пројектно суфинансирање
Двадесет осам организација цивилног друштва, од којих пет медијских, обуставило је сарадњу са законодавном и извршном влашћу, придружујући се студентским захтевима. Обустава сарадње, према одговорима на питања УНС-а, важи и за учешће на конкурсима и у комисијама за пројектно суфинансирање производње медијских садржаја.
„Сарадња власти и цивилног друштва, мотивисана јавним интересом, уобичајена је у демократским земљама. Већ годинама, међутим, власт у Србији скоро свакодневно одступа од базичних демократских стандарда и принципа владавине права због чега обустављамо сваки вид сарадње с органима законодавне и извшрне власти. Повлачимо се из чланства, формалног или неформалног, у радним групама Владе и министарстава, као и у другим сталним или ад хок телима у чији рад смо били укључени”, наводи се у саопштењу дела организација цивилног друштва, међу којима су Независно удружење новинара Србије, Независно друштво новинара Војводине, Асоцијација медија, Славко Ћурувија фондација и Асоцијација онлајн медија.
Организације бојкотују медијске конкурсе, али то не траже од свог чланства
На питање Удружења новинара Србије (УНС) да ли обустава сарадње с институцијама значи и иступање из свих процеса који се односе на пројектно суфинансирање — од пријављивања на конкурсе, до учешћа у комисијама за оцењивање пројеката, извршна директорка Асоцијације медија Изабела Бранковић дала је потврдан одговор.
,,Асоцијација медија неће учествовати на конкурсима Министарства информисања и телекомунукација. Нећемо предлагати кандидате за комисије, нити ћемо аплицирати са пројектима, што је у складу са одлуком о обустави сарадње са законодавном и извршном влашћу. Иако је Асоцијација медија одлучила да не учествује на конкурсима, то не треба да утиче на организације и медије, с обзиром на то да су то средства свих грађана Србије, а не Министарства, Покрајине или неке локалне самоуправе”, објашњава Изабела Бранковић.
Исти став заступа и Независно удружење новинара Србије (НУНС), такође наглашавајући да њихова одлука не треба да утиче на локалне организације и медије.
,,Свакако се не ради о новцу Министарства, Покрајине или неке локалне самоуправе, већ о новцу свих грађана Србије. Локалним медијима су та средства ипак значајна за опстанак”, наглашава новинарка и уредница сајта НУНС-а Ивана Крагуљ.
Да се прекид сарадње с институцијама односи и на пројектно суфинансирање, одлучило је и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ).
,,НДНВ је прекинуо сваки облик сарадње са органима власти, јер сматрамо да је остварење студентских захтева од кључног јавног интереса. У друштву у којем нема владавине права, нису могуће ни медијске слободе. Наш прекид сарадње свакако се односи и на конкурсно суфинансирање медијских садржаја, које иначе годинама уназад представља коруптивни механизам за финансирање режимске пропаганде”, наводи директор за правне послове НДНВ-а Вељко Милић.
Међу медијским организацијама које су потписници обуставе сарадње с интистуцијама налазе се и Славко Ћурувија фондација (СЋФ) и Асоцијација онлајн медија (АОМ).
Извршна директорка СЋФ Ивана Стевановић наводи да Фондација ,,иначе не учествује у комисијама, нити конкурише на конкурсима за суфинансирање медија”.
Када је реч о АОМ-у, до објављивања овог текста нисмо добили одговор на питање о учешћу на конкурсима и у комисијама за оцењивање пројеката.
Док неколико организација обуставља сарадњу са влашћу, па и учешће у процесу пројектног суфинансирања, Министарство информисања и телекомуникација (МИТ) поставило је рок до прошлог петка за слање пратеће документације кандидата за чланове комисија који ће одлучивати о расподели средстава, а који су се регистровали у Јединственом информационом систему.
Министарство: Број медијских организација које су обуставиле сарадњу је занемарљив за процес пројектног суфинансирања
На питање како ће обустава сарадње дела медијских организација с институцијама утицати на пројектно суфинансирање медија, из МИТ за УНС кажу да је број организација који је донео такву одлуку ,,занемарљив”.
„Овом приликом Вас подсећамо на то да у Републици Србији делује око 2.200 медија, 76 новинарских и медијских удружења, 3 независна регулаторна, односно саморегулаторна тела, 1.228 регистрованих издавача медија (према подацима добијеним од Агенције за привредне регистре), три синдикалне организације са националном покривеношћу и још неколико њих са локалном или регионалном покривеношћу. Имајући претходно наведено у виду, јасно је да је број организација цивилног друштва у области јавног информисања који се определио да обустави сарадњу са органима државних власти занемарљив”, објашњава МИТ.
Министарство додаје да ,,изражава жаљење због такве одлуке коју сматра неконструктивном и позива медијске организације цивилног друштва да се врате дијалогу који је ово Министарство иницирало одмах по формирању Владе Републике Србије у овом сазиву и који у континуитету спроводи”.
Коментари (4)
Остави коментар19.02.
2025.
Šalu na stranu
Šizofreničari u ekstazi! Šalu na stranu, šta je sa ovim ljudima?
Одговори18.02.
2025.
Демократија
„Сарадња власти и цивилног друштва, мотивисана јавним интересом, уобичајена је у демократским земљама." Да ли то значи да Америка више није демократска земља?"
Одговори18.02.
2025.
Sizofrenija
Cekajte, Nezavisno udruzenje novinara Vojvodine koje je osnivac portala Autonomija, gde je Dinko Gruhonjic urednik, gde se sire lazi, trazi cepanje Vojvodine, koji su protiv Crkve, redovno su ucestvovali i dobijali pare od drzave koju napadaju a onda tuze druge portale kod provajdera za tekstove jer smatraju da lazu o studentima a od iste drzave traze da od nasih para Dinko propagira otvaranje kafica u crkvama itd itd itd. Pa dokle to ide?
Одговори18.02.
2025.
mislim
Cirkus maksimus. Pozorište i performans. A pare dobijaju od USAID, samo su se prevarili, nema više!!!!!Tramp će da ih razbuca samo tako.
Одговори