Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Извештаји ДРИ и РЕМ-а показују да је Зекић, супротно закону, скоро три године била запослена као председница Савета РЕМ-а - она то демантује
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

12. 12. 2024.

Аутор: К. Ковач Настасић Извор: УНС

Извештаји ДРИ и РЕМ-а показују да је Зекић, супротно закону, скоро три године била запослена као председница Савета РЕМ-а - она то демантује

Док доскорашња председница Савета Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) Оливера Зекић тврди да је од 2016. године до данас, у континуитету, запослена на месту представника за односе са јавношћу (ПР-а) РЕМ-а, Извештај Државне ревизорске институције, као и извештај РЕМ-а упућен накнадно ДРИ то оповргавају.

У овим документима наводи се да је она у периоду од децембра 2020. године до новембра 2023. године била запослена у РЕМ-у на одређено време, ради обављања послова председнице Савета. 

Овај податак једна је од неправилности коју је у Извештају о ревизији правилности пословања РЕМ-а у 2022. години, пронашао ДРИ.

Ова институција навела је да, с обзиром на Закон о електронским медијима (тада важећи, из 2014. године, прим.нов.), који регулише „права чланова Савета по основу рада за који имају право на накнаду, а не право на зараду која проистиче из радног односа, РЕМ није поступио у складу са чланом 20 Закона о електронским медијима, јер је са председником Савета уговором о раду засновао радни однос.“

Саму себе запослила

У извештају ДРИ, у који је УНС имао увид, пише и да је Оливера Зекић потписала уговор 23. децембра 2020. године, као законски заступник са једне и као запослени са друге стране.

 „Председник Савета и заменик председника Савета именовани су Одлуком  са 222 редовне седнице Савета одржане дана 21. децембра 2020. године. Председник Савета је са Регулаторним телом за електронске медије, као законски заступник са једне стране и као запослени потписао уговор о раду 05-2307/20 дана 23. децембра 2020. године на одређено време ради обављања посла у складу са одредбама 20 и 21 Закона о електронским медијима и члановима 5 и 10 Правилника о унутрашњој организацији и систематизацији послова и задатака Републичке радиодифузне агенције", пише ДРИ.

Овим документом је, наводи се, уговорена основна зарада запослене за обављање послова која се утврђује у новчаном износу у висини троструке просечне месечне зараде у Републици Србији, у складу са Законом о електронским медијима.

„Поступајући на овај начин РЕМ је више обрачунао и исплатио нето износ за 392 хиљаде динара, а мање порез и доприносе за 103 хиљаде динара“, пише ДРИ.

Неправилност отклоњена „Споразумом о престанку радног односа“

У извештају РЕМ-а упућеном ДРИ тек 25. марта ове године, наводи се да је ова неправилност отклоњена „тако што је Регулатор закључио споразум о престанку радног односа са председником Савета“, 23. новембра 2023. године.

Оливера Зекић је, наводи се у Извештају РЕМ-а упућеном ДРИ о отклањању неправилности откривених у ревизији, 22. новембра 2023. године поднела Молбу за споразумни раскид радног односа, а РЕМ је дан касније донео Споразум о престанку радног односа са председником Савета.

Као доказ РЕМ је, пише, доставио „Молбу председника Савета за споразумни престанак радног односа од 22. новембра 2023. године, Обавештење Регулатора уз споразум о престанку радног односа број од 23. новембра 2023. године, Споразум о престанку радног односа са председником Савета од 23. новембра 2023. године и Потврду о поднетој пријави, промени и одјави на обавезно социјално осигурање од 23. новембра 2023. године“.

Зекић демантује да је била запослена као председница Савета: „То по Закону није могуће“

Оливера Зекић, са друге стране, у изјави за УНС тврди да то што пише у извештајима није тачно, да је од 2016. године до данас у континуитету у РЕМ-у запослена као представник за односе са јавношћу (ПР) и да „не зна шта су то РЕМ и ДРИ писали“.

„Не може председник Савета РЕМ-а да буде у радном односу са РЕМ-ом као председник Савета, не може, то не постоји као законска могућност“, рекла је  Оливера Зекић УНС-у.

Након поновног указивања на податке из извештаја ДРИ, Зекић понавља да је „2016. године запослена у РЕМ-у и ево дан-данас сам на том радном месту, месту ПР-а“.

„Апсолутно је нетачно да сам ја засновала тај радни однос (као ПР, прим.нов.) кад ми је истекао мандат. Мој радни однос у РЕМ-у траје осам и по година. Ја не знам шта је ДРИ ту писао, знам само да смо финансијски потпуно чисти и да нема никаквих проблема, што је најбитније. Тај процес са ДРИ-јем нисам водила, то није мој посао. Они су били код нас два пута по три, четири месеца и нису нашли ништа“, каже она.

Објашњава да „члан или председник Савета, што је у истој равни, могу, али не морају, да буду запослени у РЕМ-у“.

„Ја сам, од кад сам изабрана у Савет РЕМ-а, запослена у РЕМ-у, али као ПР. Члан и председник Савета РЕМ-а не примају плату него накнаду, а онај ко је запослен у РЕМ-у прима плату“, истиче Зекић.

На констатацију да је РЕМ доставио доказ о споразумном раскиду радног односа, те да је она, по информацијама из извештаја РЕМ-а, написала и Молбу за споразумни раскид радног односа, Зекић је рекла да о томе не зна ништа и упутила нас на директорку РЕМ-а Рајку Галин Ћертић „да то правно објасни“.

Галин Ћертић, опет, до тренутка објављивања овог текста  није одговорила на позив и поруку из УНС-а. 

РЕМ „не може да одговори на Захтев за приступ информацијама од јавног значаја док се не изаберу нови чланови Савета“

УНС је пре три дана, на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, затражио од РЕМ-а одговоре на питања - Када је Оливера Зекић запослена у Регулаторном телу за електронске медије (РЕМ) и на ком радном месту, да ли је њен радни однос на том радном месту трајао у континутету, од датума запослења до данас, те да ли је њен статус члана и председника Савета РЕМ-а био регулисан посебним уговором?

Такође, УНС је упитао и колики је хонорар члана Савета РЕМ-а, а колики председника Савета РЕМ-а?

УНС је од РЕМ-а затражио и да му достави Правилник о унутрашњој организацији и систематизацији послова и задатака РЕМ-а.

Одговоре на питања нисмо добили, јер, како су УНС-у јуче одговорили из РЕМ-а, „Регулатор није у могућности да поступи по захтеву док не буду изабрани нови чланови Савета Регулатора“.

„Савет Регулатора доноси све акте из делокруга рада Регулатора, укључујући и доношење аката из области обезбеђивања јавности рада Регулатора“, објаснили су.

БИРОДИ: РЕМ крши Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја

Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) оценио је да Регулаторно тело за електронске медије (РЕМ) крши Закон о слободном приступу информацијама од јавног значаја зато што одбија да одговара на захтеве за приступ тој врсти информација док не буду изабрани нови чланови Савета РЕМ-а.

БИРОДИ тврди да је РЕМ одбио да пружи информације које су од њега затражене и да на лош начин тумачи закон, додајући да Повереник за слободан приступ информацијама од јавног значаја треба да „едукује РЕМ“, пренела је Бета.

Подсетимо, Оливера Зекић изабрана је за председника Савета РЕМ-а 21. децембра 2020. године.

Одлуком Скупштине Републике Србије Оливера Зекић изабрана је 17. децембра 2020. године за чланицу Савета РЕМ-а и то је био њен други мандат, који је  започела избором за председницу Савета.

Први пут, за чланицу Савета РЕМ-а изабрана је средином 2015. године.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси