Насловна  |  Актуелно  |  УНС вести  |  Са Медијског форума Југоисточне Европе у Подгорици: Јавним сервисима мора бити омогућена финансијска стабилност и функционисање без политичког мешања
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

УНС вести

28. 11. 2024.

Аутор: Будимир Ничић Извор: УНС

Са Медијског форума Југоисточне Европе у Подгорици: Јавним сервисима мора бити омогућена финансијска стабилност и функционисање без политичког мешања

„Независним медијима, а посебно јавним сервисима мора бити омогућена финансијска стабилност, одрживост и функционисање без политичког мешања и притисака“, једна је од порука 18. Медијског форума Југоисточне Европе, који је почео синоћ у Подгорици.

„Медији и избори – политички и професионални изазови“, тема је овогодишњег дводневног форума који окупља више од 100 учесника из Црне Горе и региона.

На скупу је генерални секретар Медијске организације Југоисточне Европе (СЕЕМО) Оливер Вујовић указао на бројне нападе на новинаре који су и после 20 година остали нерасветљени.

Многа питања су, како је додао, још увек отворена у вези са убиством Душка Јовановића од пре 20 година.

„.Молим председника Владе и државе да не занемарују ове предмете из прошлости и покушају да нађу лица која су одговорна за то. Не само за напад, већ ко стоји иза тих напада, јер увек је важно ко је наручилац тих напада на новинаре“, додао је он.

Бечева: Више него икада потребни професионални и независни јавни сервиси

Шефица Европске радиодифузне уније (ЕБУ) за односе са члановима за централну и источну Европу  Радка Бечева рекла је да се изазови  о којима се сваке године говори на Медијском форуму не умањују, већ се, напротив, додатно компликују, укључујући политичко и економско окружење у којем функционишу медији на нивоу Југоисточне Европе.

„Ови изазови не познају државне границе, било да су у питању дезинформације, политичко мешање или медијска концентрација. Прекограничног су карактера и изискују снажан одговор”, рекла је она.

Бечева је навела је да је “снага медија у њиховој посвећености да служе грађанима”. 

„Без независности, медији не могу испунити своју мисију да оне који су на власти држе одговорнима, а опет је то главни изазов за медије у нашем региону. Овде заступам професионалну организацију јавних сервиса у Европи и сада више него икада увиђамо значај јаких професионалних и независних јавних сервиса у Југоисточној Европи”, рекла је Бечева.

Она је истакла да је независност једна од кључних вредности јавних сервиса и да је она наглашена у бројним актима и препорукама ЕУ о медијским слободама

„То није нешто што се само по себи подразумева, то изускује сталну борбу, отпорност и разумевање, да без независних медија, поготово кад су јавни сервиси у питању, наша демократија је под ризиком, доведена је у питање“, рекла је Бечева.

Међутим, како је навела “многи изазови на нивоу Југоисточне Европе, посебно на Западном Балкану и даље опстају”.

„У Албанији управљачко тело јавног сервиса доводи у питање финансијску одрживост сопственог јавног сервиса. Велика нестабилност постоји због сталних промена на високим руководећим позицијама. Ниједан од последња три генерална директора није успео да одржи свој пуни мандат. На Косову је генерални директор напустио позицију због политичких притисака. Радио телевизији Косово је потребано да успостави један савет у пуном саставу како би могли да одаберу највише руководиоце, рекла је она.

Додала је да у Црној Гори постоје и судске одлуке у вези са именовањем генералног директора, чиме је доведено у питање да ли су прекршене те судске одлуке. Тиме морају да се баве компетентни органи и да све буде у сагласју са националним и међународним стандардима и да се поштује владавина права”.

Она је истакла да су грађанима потребни  независни и финансисјки одрживи јавни сервиси како би се новинари храбро бавили истраживачким новинарством.

„Јавни сервиси који раде у јавном интересу морају дати приоритет истраживачком новинарству и осигурати да се њихови ресурси буду опредељени за то да се открива истина, без политичких притисака. То подразумева не само политичку независност, већ и финансијску стабилност и инстутиционалну подршку која је неопходна да се води једно квалитетно новинарство”, навела је Бечева.

Председник Црне Горе: Не можемо напред док се не расветлли убиство Душка Јовановића

На отварању форума говорио је и председник Црне Горе Јаков Милатовић, који је навео да је расветљавање убиства уредника дневног листа „Дан” Душка Јовановића предуслов да Црна Гора крене напред.

“Са жаљењем констатујем да разговор о медијском амбијенту у Црној Гори започиње кроз призму  обележавања 20 година од убиства уредника дневног листа ‘Дан’ Душка Јовановића, које ни након две деценије није решено. Затварање овог случаја, уз утврђивање пуне кривичне одговорности свих актера и налогодаваца овог злочина, предуслов је да као заједница кренемо даље”, рекао је Милатовић на крају свог говора.

Претходно је подсетио да су независни медији стуб сваког демократског друштва.

„Њихова улога у процесу демократизације не своди се само на објективно информисање грађана већ и на промовисање вредности као што су слобода изражавања, владавина права и транспарентност. Они су гарант да су грађани упознати са важним политичким, економским и друштвеним питањима, али и активностима политичких лидера и институција“, нагласио је Милатовић.

Како је навео посебна одговорност је на медијима које финансирају грађани.

„Одговорност је на локалним и јавним сервисима, који су у многим земљама региона, а Црна Гора није изузетак, често на удару политичких и других утицаја. Због тога уместо објективности и професионализма они постају инструменти политичких власти“, рекао је Милатовић.

Овај форум организовли су Медијска организација Југоисточне Европе (СЕЕМО), Средњоевропска иницијатива и Фондација Конрад Аденауер Штифтунг.

На форуму је учествовао и председник Удружења новинара Србије (УНС) Живојин Ракочевић.

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси