УНС вести
21. 10. 2020.
Одложена седница РЕМ-а јер новинари нису могли да присуствују
Већина чланова Регулаторног тела за електронске медије (РЕМ) је на предлог чланице тог тела Вишње Аранђеловић одлучила да одложи данашњу седницу, на којој је требало да се расправља о ријалити програмима и извештавању током изборне кампање, јер на њој нису могли да присуствују новинари.
Следећа седница заказане је за 2. новембар када ће бити обезбеђена сала у којој ће моћи да се испоштују епидемиолошке мере, како би и новинари могли да присуствују.
На дневном реду седнице Савета РЕМ-а која је данас одложена, биле су тачке за које је јавност била заинтересована због чега је Аранђеловићева инсистирала да на њој буду и новинари.
Одлучивање о нацрту правилника о времену емитовања ријалитија присилног окружења, завршном извештају службе РЕМ-а о медијском извештавању у предизборној кампањи, као и о захтеву Адриа Медиа Групе за контролу рада телевизије Н1, било је између осталог у плану за данашњу седницу РЕМ-а.
Након што је УНС у понедељак послао захтев за извештавање са седнице, од РЕМ-а је истог дана стигао потврдан одговор, али је данас захтев удружењу одбијен.
„Услед погоршања епидемиолошке ситуације на територији града Београда, изазване вирусом, РЕМ није у могућности да омогући потпуну безбедност за све који желе да присуствују данашњој седници Савета РЕМ-а, стога је одлучено да седници присуствују само запослени у регулатору“, стоји у одговору УНС-у.
Чланови Савета РЕМ-а данас је, иначе, требало да донесу одлуку о нацрту правилника којим ријалити програми присилног окружења прелазе у ноћни термин, од 23 до 6 сати ујутру. Нацрт је саставила служба РЕМ-а. Он се даље шаље Министарству културе и информисања на мишљење, које није обавезујуће, следи јавна расправа после које РЕМ доноси крајњу одлуку.
Уколико правилник о времену емитовања ријалитија присилног окружења буде усвојен, престаће да важи препорука РЕМ-а из 2015. године која емитере није обавезивала да избаце такве садржаје из дневног програма.
Да ријалити програми присилног окружења пре свега имају штетан утицај на малолетнике, али и на читаво друштво, закључак је претходне седнице Савета чланова РЕМ-а.
У земљама региона, међутим, овакав пропис није стран. У Босни и Херцеговини ријалити програми временски су ограничени од 2016. године и емитују се после поноћи. У Црној Гори приказивање таквих програма дозвољено је од 23 сата, као што је и предлог нашег регулатора, али то ограничење не важи и за кабловске програме.
У Хрватској ријалити програми нису регулисани, али је регулатор земље у суседству 2015. године финансијски казнио RTL због приказивања сцена секса у ријалитију „Велики брат“ са 13.250 евра.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.