Насловна  |  Актуелно  |  Регион  |  И ЕФЈ позива власт да ослободе новинара осуђеног на 18 мјесеци затвора
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Регион

09. 09. 2019.

Извор: www.sindikatmedija.me

Апелациони суд 12. септембра о Јову Мартиновићу

И ЕФЈ позива власт да ослободе новинара осуђеног на 18 мјесеци затвора

ЕФЈ и остале медијске организације позвале су црногорске власти да ослободе истраживачког новинара Јова Мартиновића, који је првостепеном пресудом осуђен на 18 мјесеци затворске казне због кријумчарења марихуане и криминалног удруживање, упркос увјерљивим доказима да су његове једине везе са организованим криминалом биле новинарске везе.

Апелациони суд ће 12. септембра разматрати пресуду којом су Душко Мартиновић и осмочлана група, у коју је сврстан и Јово Мартиновић, осуђени на укупно осамнаест година и осам мјесеци затвора.

Јово Мартиновић специјализован је за праћење организованог криминала за водеће међународне медије као што су: The Economist, Financial Times, NPR, BBC и добитник награде Peter Mackler Award for Courageous and Ethical Journalism за 2018. годину, 15. јануара 2019. је осуђен на казну затвора у трајању од 18 мјесеци од стране Вишег суд у Црној Гори под оптужбом за трговину дрогом и криминално удруживање упркос увјерљивим доказима да су његове везе са организованим криминалом биле искључиво резултат његовог истраживачког извјештавања.

Мартиновић је ухапшен 22. октобра 2015. и у притвору је задржан скоро 15 мјесеци, након чега је привремено ослобођен.

„Недостатак правде и заштите слободних и независних медија у Црној Гори изазива велику забринутост и мора се рјешавати крајње хитно и одлучно јер су независни, плуралистички и снажни медији камен темељац сваког демократског друштва. Иако је Црна Гора на Свјетском индексу медијских слобода за 2018. годину, организације Репортери без граница, од укупно 180 земаља још увијек на 104. мјесту потребно је хитно гарантовање кривичног гоњење злочина против новинара, рјешавање уплитања Владе у новинарске активности и на крају борба против подстицања насиља над новинарима“, наводи се у писму које су потписали Репортери без граница (РСФ), Article 19, Центар за истраживачко новинарство Црне Горе (ЦИН-ЦГ), Европски центар за слободу штампе и медија (ECPMF),Европска федерација новинара (ЕФЈ), Index on Censorship, Међународни институт за штампу (ИПИ), Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT), Ossigeno per l'informazione (Италија) и Медијска организација југоисточне Европе (SEEMO).

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси