Насловна  |  Актуелно  |  Приватизација медија од 2014. године  |  Како је држава преварила новинаре у Врању
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Приватизација медија од 2014. године

08. 09. 2015.

Аутор: К. К. Извор: Политика

Агенција за приватизацију изиграла медијску реформу и запослене у Радио-телевизији Врање. – Министарство културе и информисања на страни запослених

Како је држава преварила новинаре у Врању

Већински удео у власништву РТВ Врање након приватизације поново има држава. Наиме, преносом капитала запосленима без накнаде, заинтересованим запосленима у овој медијској кући Агенција за приватизацију расподелила је уделе у вредности од око 33 одсто власништва, док је око 67 остало у власништву Акционарског фонда. На списку уделичара који је Агенција за приватизацију доставила РТВ Врање 4. септембра, стоји да 16 запослених који су се пријавили за бесплатне акције добијају уделе у вредности од између 33 и 34 одсто капитала, док је остатак пренет у Акционарски фонд.

Иако је по Закону о јавном информисању и медијима и Уредбом о преносу капитала без накнаде запосленима код издавача медија прописано да се поступак продаје капитала, уколико јавни позив за продају капитала издавача не буде објављен до 1. јула 2015, као што је случај са РТВ Врање, обуставља, а капитал издавача приватизује преносом акција запосленима без накнаде, Агенција за приватизацију већински удео у власништву ипак је пренела у Акционарски фонд.

„Ми смо све урадили у складу са прописима. На време смо објавили јавни позив за упис бесплатних акција и урадили све што је било до нас. Агенција за приватизацију је свим заинтересованима, а било их је 16, дала уделе у вредности од 200 евра по години стажа, што износи 33 до 34 одсто укупне вредности РТВ Врање. Остатак, од 66 до 67 одсто, припао је Акционарском фонду”, рекао је за сајт Удружења новинара Србије (УНС) в. д. директора РТВ Врање Нинослав Смиљковић.

Смиљковић истиче да су оваквим начином преноса удела запослени обманути, јер је и тумачење надлежних у Министарству културе и информисања било да се сав капитал преноси запосленима без накнаде.

„Испада да су нас обманули. Ранија тумачења су била да се сав капитал преноси запосленима без накнаде, макар се за то изјаснио и само један запослени који има право на то. И у Уредби о преносу капитала стоји да ће капитал бити пренет запосленима. Тражили смо објашњење од Агенције за приватизацију и рекли су нам да су све урадили у складу са Законом о приватизацији”, каже Смиљковић УНС-у и додаје да је добио информације да је Министарство културе и информисања званично тражило образложење од Агенције и да још чека одговор.

„Немогуће је да након спроведеног поступка приватизације држава поново буде власник медија. То је обмана. Верујемо да је ово намештено да би неко купио остатак удела у власништву”, каже Смиљковић.

Државни секретар Министарства културе и информисања Саша Мирковић рекао је УНС-у да Министарство културе и информисања остаје при тумачењу Закона о јавном информисању и медијима, по којем се пренос капитала без накнадне врши у потпуности, то јест по којем се цео капитал преноси запосленима без накнаде.

На питање УНС-а зашто је запосленима пренесен само део капитала, из Агенције за приватизацију нисмо добили одговор.

Агенција је 11. августа донела закључак којим се обуставља поступак приватизације РТВ Врање продајом капитала издавача, а поступак приватизације наставља преносом капитала запосленима без накнаде.

РТВ Врање је 13. августа, на основу тог закључка, донела Одлуку о објављивању јавног позива за упис удела без накнаде и 15. августа објавила позив.

Запослени у РТВ Врање обележили су јуче 35 година рада прославом која је протекла у сенци управо пристиглог решења Агенције за приватизацију, а којим су запослени постали мањински власници свега трећине имовине ове медијске куће.

Доскорашњи директор ЈП РТВ Врање Зоран Величковић рекао је да се нада да је у питању бирократска грешка, а не зла намера Агенције за приватизацију.

„Били смо убеђени да ће 16 садашњих и бивших радника који, по Закону о јавном информисању и медијима, имају право на бесплатне уделе постати нови власници РТВ Врање. Уместо тога, добили су решење Агенције за приватизацију из којег смо видели да више од 66 осто удела припада државном Акционарском фонду. Ово је велика превара и против ове одлуке борићемо се до краја и сачувати свој медиј”, рекао је актуелни директор РТВ Врања Нинослав Смиљковић.

Главни уредник РТВ Врања Љубица Здравковић Џонов изјавила је за „Политику” да је решење Агенције за приватизацију шок за целу редакцију. Држава и Министарство културе и информисања су на свим јавним расправама говорили да ће запослени управљати медијима ако не буде заинтересованих за куповину, а десило се супротно.

Новинарка Мирослава Стошић поставља питање зашто се уопште инсистирало на приватизацији ако се сада већинско власништво са града преноси на државни фонд.

„Да ли је то још један од начина да РТВ Врање, уместо да припадне запосленима, купи неки тајкун Радоица”, пита Стошић.

Генерални секретар Удружења новинара Србије Нино Брајовић истакао је да је овим поступком Агенције за приватизацију суспендовано пет година борбе за медијску реформу и увођење европских стандарда у медијску сферу, а да су новинари преварени. Председник Извршног одбора УНС-а Петар Јеремић рекао је да је РТВ Врање први медиј у Србији који је у складу са Законом о јавном информисању и медијима припремио да запослени постану његови власници: „Агенција за приватизацију је, произвољно тумачећи закон, изиграла целу медијску реформу у Србији. Био би скандал ако тако остане.”

Град Врање ће поводом решења Агенције за приватизацију, које је потписао директор Љубомир Шубара, покренути управни спор пред Управним судом.

 

 

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси