Насловна  |  Актуелно  |  Приватизација медија од 2014. године  |  Одбор одбио све амандмане за измену медијског закона
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Приватизација медија од 2014. године

29. 06. 2015.

Извор: Танјуг

Одбор одбио све амандмане за измену медијског закона

Одбор Скупштине Србије за културу и информисање није данас прихватио ниједан од 35 амандмана поднетих на измене Закона о јавном информисању и медијима. Посланици Скупштине Србије данас разматрају амандмане на предложене измене закона које као нови рок за приватизацију медија у државном власништву наводе 31. октобар и предвиђају забрану финансирања из јавних прихода оних медија за које до 1. јула не буде објављен јавни позив за продају капитала.

 

ДС је амандманом предлажила да се забрана финансирања медија из јавних прихода од 1. јула не односи на медије код којих се процес приватизације наставља поделом бесплатних акција запосленима.

Та странка тражи да се они финансирају све до завршетка пререгистрације код Агенције за привредне регистре, а најкасније до 31. децембра 2015. године, подсећајући да тај поступак траје најмање 60 дана.

ДС је затражила и да се медији који емитују програм на најмање два језика не продају до 31. октобра а да се њихов капитал пренесе на национални савет на чијем језику се тај програм емитује.

Шефица посланика СПС Дијана Вукомановић поднела је амандман којим би се као рок за престанак важења Уредбе о Савезној јавној установи Радио Југославија одредио 31. октобар, уместо 31. јул, како је предвиђено изменама Закона о јавном информисању и медијима.

Са тим решењем су сагласни и посланици СДС и ДС, који су амандманима такође предложили тај датум, док је посланик Покрета за преокрет Јанко Веселиновић мишљења да би тај рок требало да буде 31. децембар 2015. године.

Веселиновићев предлог је и да се за годину дана одложи рок за јавни позив за продају капитала медија, односно до 1. јула 2016. године, и да тек од тог датума треба забранити финансирање издавача медија из јавних прихода.

Предложио је и да Закон о јавном предузећу Новинска агенција Тањуг престане да важи даном закључења уговора о продаји, а најкасније 1. јула 2016. године, уместо 31. октобра ове године како је предвиђено изменама закона.

СДС предлаже да се забрана финансирања издавача медија за које није објављен позив за продају, уместо од 1. јула ове године, примењује од 1. октобра 2016. године.

Та странка тражи да се забрана финансирања из јавних средстава за оне медије који не нађу купца до 31. октобра примењује од 1. фебруара 2017. године, како би се до тада медији чије ће акције бити пренете на запослене консолидовали и успоставили ефикасне механизме управљања.

Посланици ЛСВ траже да се законом пропише да издавач медија, уколико је објављен јавни позив за његову приватизацију, може до 10. јула доставити образложени захтев надлежној агенцији за пренос акција без накнаде, тако да се његов целокупан капитал приватизује преносом акција запосленима.

ЛСВ објашњава да ће медији који су на време предали документацију тиме бити доведени у исти положај са медијима који то нису учинили, а чији се капитал приватизује на исти начин, преносом акција.

Посланици клуба СДА Санџака-Партија за демократско деловање предложили су прецизирање одредбе о континуитету медијских садржаја после приватизације, тражећи да Агенција за приватизацију и национални савети националних мањина контролишу испуњење уговорних обавеза купца о одржавању удела програмских садржаја од јавног интереса на језицима националних мањина.

Посланици Нове странке предложили су брисање свих чланова предложеног акта.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси