Новинарско ћоше
16. 11. 2011.
Млади новинари из Бразила посетили УНС
Витор Сорано и Симоне Цунха, млади фриленс новинар и новинарка из Бразила посетили су јуче Удружење новинара Србије. У Београд су дошли пре пет дана како би за бразилске медије написали текст о уласку Србије у Европску унију.
Симоне и Витор провели су четири године у Португалији одакле су извештавали за бразилске медије. Међутим, одлучили су да обиђу и земље које не познају довољно, да покушају да напишу занимљиве приче о тим земљама и направе контакте у њима.
- Када смо размишљали која тема из Србије би привукла пажњу и била занимљива читаоцима у Бразилу, европске интеграције наметнуле су се саме од себе. То је тема о којој се овде много прича и пише и коју не можете заобићи, започиње причу Витор.
- Помислили смо да ће нам због сталног присуства ове теме у јавности посао бити олакшан, али испоставило се да ће за нас ово бити веома компликован задатак. Питање Косова које смо у старту желели да “заобиђемо” наметнуло се и у овој теми, каже Симоне.
Млади и амбициозни бразилац и бразилка који су желели да своје новинарске способности тестирају у Србији, земљи о којој јако мало знају одлучили су да преко УНС-а ступе у контакт са овдашњим новинарима како би им помогли да што прецизније и тачније извештавају.
- Свакако да ћемо да завршимо овај текст. Ако не овде у Београду, посао ћемо наставити у Лисабону. Могуће је да ће ова тема бити најактуелнија непосредно пре или после најављене кандидатуре Србије у ЕУ, 9. децембра тако да нећемо да журимо, додао је Витор.
Своју посету највећем и најстаријем новинарском удружењу у Србији Симоне и Витор искористили су и да са представницима УНС-а размене искуства о стању новинарства у две земље.
- Закон у Бразилу прописује да новинар мора да има диплому факултета за новинарство или друштвене комуникације и да буде регистрован у Синдикату новинара. Овакав Закон донесен је након укидања диктаторског режима у Бразилу са циљем да се уведе ред у новинарство, рекла је Симоне.
Према њиховим речима у јавности је било и још увек се води доста дебата да ли је то у реду, с обзиром на то да бразилски Устав сваком појединцу гарантује слободу мишљења и изражавања и према њему свако има право да пише и говори шта жели.
- Тај закон није произашао из жеље новинара, нити као рекација на „неслободно“ новинарство, једноставно то је одлука централне бразилске власти и из тог разлога је до сада три пута повлачен и поново враћан на снагу, а често је управо „факултетски лоби“ био најгласнији заговорник за његово враћање.
На крају гостовања у УНС-у Симоне и Витор истакли су да им се Србија веома допала.
- Београд је чистији и организованији у односу на градове у Бразилу, људи су пријатни, изузетно културни, образовани, међусобно доста разговарају. Приметио сам да је на киосцима велики избор новина и часописа, не само на српском него и на енглеском језику. Уопште, Београд сам по себи има неку занимљиву причу, рекао бих најзанимљивију у овом делу Европе и надам се да ћу имати прилике да га поново посетим, рекао је Витор.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.