Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Значај “Младе Србадије” за српско новинарство
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

16. 06. 2011.

Значај “Младе Србадије” за српско новинарство

Професор на катедри за медије Филозофског факултета у Новом Саду др Владимир Баровић приредио је у оквиру Дана словенске писмености изложбу посвећену часопису “Млада Србадија” који од 1870. године излази као гласило Уједињене омладине српске.

 

На представљању “Младе Србадије” у библиотеци Филозофског факултета у Новом Саду посетиоци су могли да сазнају да су у то време за тај лист писали Светозар Марковић, Светозар Милетић, Владимир Јовановић и Лаза Костић.

– “Млада Србадија” је окупљала најобразованије личности народног покрета који је ширио либералне идеје, опирао се централизму и тлачењу мањинских народа у Аустро-угарској монархији. У почетку лист је излазио у Новом Саду, уредник му је био Антоније Хаџић. У Београд прелази 1871. године где га до 1872. уређује Милан Кујунџић Абердар – пише Баровић представљајући “Младу Србадију”.

Када је престала да постоји Уједињена омладина српска угасила се и “Млада Србадија”. Међутим, 1876. године у Бечу истоимени лист покреће Никола Кампаџија и штампа га у Штампарији јерменског манастира Сајдла и Мајера.

У поднаслову обновљене „Младе Србадије“ стајало је да је то „илустровани лист, забавни и поучни“. Већ у првом броју, од 1. јануара 1876. године на насловници објављена је слика Светозара Милетића и тиме показане нескривене симпатије према народном покрету. У листу се објављују приповетке, песме и приче, занимљиве илустрације које за циљ имају буђење националне свести, и подсећање читалаца на славну прошлост.

За обновљену “Младу Србадију” су писали Стефан Митров Љубиша, Јован Стефановић Виловски, објављиване су песме Ђуре Јакшића, Милетићева биографија, а у наставцима су излазе поучне приче о одржавању хигијене („Хигијенско-дијететске белешке“).

У новинама су објављивани и огласи међу којима је највише позива „на беседу с игранком“, огласа о продаји мушких и женских кошуља, позив на продају народног каленадара, разних књига и сл.

Више на http://www.ff.uns.ac.rs/biblioteka/upoznaj_jednu_knjigu/mlada_srbadija/galerija.html




Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси