Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Случај “Борба: Како после правоснажне пресуде наплатити дуг
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

15. 04. 2011.

Случај “Борба: Како после правоснажне пресуде наплатити дуг

Више од годину и по дана трајала је судска битка групе отпуштених новинара “Борбе” због незаконитих отказа и за наплату заосталих зарада. Када је пресуда постала извршна, почели су прави проблеми – како наплатити дуг, како извршити пресуду.

У јулу 2009. године, 17 новинара и техничара листа “Борба” добило је отказ с образложењем да су технолошки вишак. Неколико месеци пре власник Иван Радовановић довео је у редакцију више од 40 нових људи. Делу новинара који су годинама били део екипе “Борбе” нови власник није давао радне задатке и одбијао је да објављује њихове текстове. Споразумни раскид радног односа понудио им је маја 2009, а кад нису прихватили у јулу је уследио отказ.

Новинари су отпуштени као технолошки вишак, а да нова систематизација радних места није урађена. Своја права морали су да потраже на суду. Тужбе су предате у августу 2009. а прва рочишта су, услед већ добро познате велике реформе правосуђа, одржана тек на пролеће 2010. Прва пресуда је донета у октобру, по тужби новинарке – уреднице “Борбе” Маријане Миленковић. Пресудом је потврђено да је отказ био незаконит, да је власник дужан да исплати близу 300.000 динара, уз камате, на име дуга за заостале зараде и доприносе.

Пресуда је постала извршна. Ту настаје проблем. Пресуда постаје мртво слово на папиру јер дужнику је немогуће ући у траг, а служи се свим и свачим да би сакрио своје материјално стање.

Пресуда у случају новинарке “Борбе” постала је извршна у јануару 2011, а након поднетог захтева за извршење пресуде, пре три недеље, стигло је и решење којим се налаже да се “Борби” замрзну сви рачуни и да се путем принудне наплате средства са рачуна дужника пребаце на рачун повериоца.

Рачуни “Борбе” су, међутим, због силних дуговања, блокирани већ две године. Власник Иван Радовановић, као и његов адвокат, се за све време трајања судског процеса нису појављивали на суду, нити су одговарали на судске позиве. “Борбе”, једног од најстаријих дневних листова на Балкану, на киосцима нема још од октобра 2009. године. Иако су рачуни у блокади, над фирмом није проглашен стечај. Власник и држави дугује гомилу новца за неплаћене порезе и доприносе, али ни то питање још увек није стигло на дневни ред надлежних органа, иако су и сами запослени на то више пута скретали пажњу инспекцијским службама.

Дакле, новинари су добили случај на суду, али џаба. Свој новац не могу да наплате, јер је непоштеног власника немогуће наћи - нема га на адреси на којој је пријављен, не долази у редакцију више од годину дана, нема ствари које би евентуално могле бити заплењене. Све што су новинари урадили постало је бесмислено, а на папиру правда је задовољена.

Маријана Миленковић, некадашњи новинар и уредник „Борбе“

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси