Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Интернет новинар у 77. години
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

25. 10. 2008.

Интернет новинар у 77. години

Када је виолинисткиња, новинарка и ликовна уметница Милица Стојковић пре четири године набавила свој први рачунар, умела је испред њега да проведе и по 20 сати дневно, пребацујући своје цртеже путем скенера на „хард диск” и обрађујући их у „фотошопу”, правећи композиције које спадају под „диџитал арт”.

Текст преузет са http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Internet-novinar-u-77-godini.sr.html

Све ово не би било нимало необично да Милица у новембру не пуни 77 година и да пре неколико месеци није добила диплому школе интернет-новинарства Удружења новинара Србије као један од најуспешнијих полазника.

– Почетком деведесетих отишла сам у пензију и тада сам се вратила својој старој љубави, ликовној уметности. Своја дела, углавном цртеже познатих уметника које правим на њиховим концертима, пожелела сам да прикажем и другима, а пошто све галерије одреда одбијају да ми приреде изложбу јер немам завршену ликовну академију, решила сам да похађам УНС-ову школу и научим да направим своју презентацију. Сада је на њој мноштво мојих радова, а све врви и од мојих ауторских видеа. Имам и блог, свој лични дневник – поделила је са читаоцима „Политике” своју мотивацију за похађање овог тромесечног течаја госпођа Стојковић, која је у почетку је била самоука, а сад је мајстор за „фотошоп” и компјутере.
УНС-ова школа, која је основана марта ове године, окупља ових дана другу генерацију полазника, а предуслов за упис је поседовање основних рачунарских вештина и способност читања и разумевања текста на енглеском језику. О квалитету курса сведочи и податак да је позната харвардска организација за унапређивање знања у области Интернета и грађанског новинарства „Рајзинг војсиз”, након стицања увида у наставу организовану за прву генерацију, одлучила да успостави ближу сарадњу са школом и за почетак помогнејој новцем за превођење текстова полазника на енглески језик.
Тако ће људи широм света моћи да се упознају са њиховим мултимедијалним радовима, а организација ће их повезати и са међународним медијима који дају стипендије у области интернет-новинарства и приређују такмичења. Очекује се да ће у догледно време од „Рајзинг војсиза” стићи и средства за нову информатичку опрему и камере.
Из УНС-а поручују да су дигитални медији садашњост, да је Интернет посебан медиј, као и то да многи студенти, али и искусни новинари у Србији, заостају за актуелним знањима из он-лајн новинарства, које није само преношење садржаја из штампаних издања на веб-сајт. Полазници, који углавном долазе из редакција и компанија које се баве односима с јавношћу, али и из редова „обичних грађана”, за дванаест недеља викенд наставе у овој школи, између осталог, науче да прерађују текстове из класичног у веб оквир, напредно претражују Интернет и тако брже дођу до значајних података, а користе и такозване RSS фидове, односноподешавају своје претраживаче тако да примају вести и кратке чланке са више сајтова истовремено.
Такође, након овог течаја, у стању су да сниме, обраде и објаве видео-интервју на Јутјубу, једном од најпопуларнијих сајтова за забаву и информисање „нетохоличара”, да направе свој блог, израде свој интерактивни веб-сајт, друштвено се и пословно умреже путем популарних сајтова „Фејсбук” и „Линктин”, квалитетно фотографишу за медије и пребаце своје радове на Интернет, али и упишу нову тему у „отворену”, „широм света разапету” енциклопедију, Википедију. Полазнике очекује и много вежбе, тј. писање вести и текстова који су битно краћи у односу на оне у новинама.
Настава за другу генерацију почиње за око две недеље и потенцијални студенти се још могу пријавити, до 29. октобра. Главне специфичностии предности веб-новинарства јесумогућност комбиновања више медија и интерактивност: корисник може на текстове да оставља коментаре, који су веома радо читани, јер пружају увид у различите перспективе мишљења. Интернет има и друге предности – корисник добија информације које желии када жели – објаснио је за „Политику” Љубиша Бојић, руководилац школе веб-новинарства УНС-а.

текст и фото Тереза Бојковић

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси