Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Енес Халиловић о ‘Бекосу’: Савладавање приче у новинарству блиско је савладавању приче у књижевности
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

26. 01. 2026.

Аутор: А. Н. Извор: УНС

Енес Халиловић о ‘Бекосу’: Савладавање приче у новинарству блиско је савладавању приче у књижевности

„Новинарство је полифонија, а књижевност велики извештај“, каже писац, новинар и члан УНС-а Енес Халиловић о роману „Бекос“, награђеном „Београдским победником“, који је градио кроз више гласова, коришћењем документарне грађе.

Роман “Бекос“ рађен је у трогласју, те је испричан из перспективе психијатра Пилорета, који се враћа на Пештерску висораван да сахрани оца, из гласа Лемеза, који психијатру Мартину прича свој живот и додриује срж најдубљих тајни балканских криминалних кланова, као и из перспективе психијатра Мартина, који говори о вези са Лемезовом сестром.

Овај роман је, каже Халиловић, тражио да буде испричан полифонијски.

„Није свака прича иста. Срж приче је у осећању, а кости и месо су у начину и поступку. Тако да је ова прича захтевала да буде испричана из три угла, из три перспективе, из три гласа. Али у основи је то једна јединствена прича“, навео је он.

У ову нарацију Халиловић је утиснуо и фрагменте новинских извештаја, судских докумената и мемоара, баш као што новинари то раде у документарним формама.

„Као и у новинарству, у роману постоји више гласова и прича -  говор, документарни говор, изјаве.  Савладавање приче у новинарству блиско је савладавању приче у књижевности“, додаје Халиловић, истичући да му је искуство у новинарској сфери било драгоцено за писање „Бекоса“.

Халиловић: Значи ми мишљење храброг и еминентног жирија

Говорећи о признању, Халиловић каже да му много значи што је добио признање еминентног и храброг жирија који се није либио да искаже своје мишљење, као и да доживи „Бекос“, у који су уплетене разне нити.

„У питању је комплексна структура, али сам се трудио да буде читљива, колико сам, наравно, могао и знао. Добро је да у нашем друштву причамо о књижевности, о уметности, о наградама. Не треба да се уморимо од тога.“

Додаје да му је част што је у мору добрих књига из 2025. године жири препознао његов рад и што је, у јеку популарности ријалитија, вреднован квалитет и култура.

„Као што постоје награде у ријалити шоу програмима и сви они имају огромне награде, хајде да се мало играмо и ми уметници. Добро је да се некад неко сети нас и да вреднује то што радимо. Било је добрих књига током 2025. године, али сам заиста срећан што је жири препознао моје дело.“

Жири: Награђен сусрет исповедног и документарног, бајковитог и поетског

На месту где се преплићу исповедно и документарно, бајковито и поетско, у „Бекосу“, како је навео жири који је одлучивао о награди, „Халоловићев  роман нас уводи у сурово поднебље Пештерске висоравни, на измаку прошлог и почетком овог века“, образложио је жири. 

Три гласа у овој полифонијској нарацији, како додаје жири, осветљавају поноре људских судбина, несрећа и вечно тињајућег зла.

„Иако поједини јунаци и заплети долазе у роман са страница црне хронике, њихов усуд повремено добија пригушени сјај античких трагедија и архетипских фигура. Суочење са злом указује се у Бекосу и кроз питање како о њему приповедати, како му наћи језички израз и симболичко уобличење“, истичу у образложењу.

У роману Бекос препознаје се, како је истакао жири, аутентична поетика која се иновативним приповедањем суочава са изазовима наше савремене књижевности и друштва.“

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси