Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Представљање књиге „Књижевност и радио“ Ђорђа Малавразића 15. априла у РТС Клубу
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

09. 04. 2025.

Извор: РТС Клуб/УНС

Представљање књиге „Књижевност и радио“ Ђорђа Малавразића 15. априла у РТС Клубу

Представљање књиге новинара и есејисте Ђорђа Малавразића „Књижевност и радио“ у издању РТС Издаваштва биће одржано у РТС Клубу (зграда Радио Београда, улаз из Светогорске), у уторак 15. априла 2025. године, са почетком у 13 сати.

О издању ће говорити: Небојша Грујичић, одговорни уредник РТС  Издаваштва, Ранко Стојиловић, главни и одговорни уредник Радио Београда  2, Мухарем Баздуљ, књижевник и новинар, Војислав Карановић, књижевник,  песник и есејиста и Ђорђе Малавразић, новинар, есејиста, теоретичар  медија и приређивач издања.



Књига „Књижевност и радио" представља историјат Радио  Београда као националног радија, која избором текстова истражује  повезаност и прожимање уметности писане речи и првог електронског медија  током протеклих сто година.

„Овај обухватни зборник донео је, први пут поводом 80 година Радио Београда, рефлексије и есеје 99 српских писаца о акустичком медију. Сада је пред читаоцима друго, измењено и допуњено издање те књиге, посвећене Радио Београду у част његових стотину година“, навели су из РТС Клуба.

Како су навели, аутори текстова у књизи су књижевници и, у мањем броју, књижевни критичари који су били запослени у Радио Београду или су интензивно сарађивали са њим.

Ђорђе Малавразић је новинар, културолог и теоретичар медија. Био је  главни уредник Драмског програма Радио Београда (1983-1986). Један је од  оснивача Фестивала документарне радиофоније (ФЕДОР) и покретач  реномиране серије „Радионица звука".

„Утемељио је и дуго уређивао први целодневни културни радио програм у  Србији (2002). У програмској шеми Радио Београда 2 ауторски је конципирао највећи број емисија,  прожетих духом модерности и урбанитета. Из те целине произашла је  Награда „Никола Милошевић", која се сваке године додељује за најбољу  нову књигу у области теорије књижевности и уметности, естетике и  филозофије. Установио је и студентску Награду „Неда Деполо" за креативни  допринос радио-изразу и иницирао Награду „Радмила Видак" за лепоту  говора на радију и телевизији“, наводе у РТС Клубу.

Малавразић је аутор књиге о Неди Деполо "Горњи бездан звука" (1999). Објавио је са  Ратомиром Дамјановићем књигу-каталог "Елитизам за све" (2003) о Радио  Београду 2, програму културе и уметности.

Добитник је Награде за животно дело Удружења новинара Србије. Припала су  му највиша одличја у Радио Београду – Златни микрофон, и у култури  Србије – Вукова награда. Додељена му је Плакета Коларчеве задужбине за  предавачку делатност. Носилац је Ордена рада са златним венцем.


Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси