Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Нова књига Милорада Додеровића “Борци плачу после рата”
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

07. 05. 2013.

Извор: Милорад Додеровић

Нова књига Милорада Додеровића “Борци плачу после рата”

"Циљ ове књиге није само да се обезбеди исплата ратних дневница за све ратне ветеране рата 1999. године, већ и да се преко новог Закона о борцима обезбеди праведнија друштвена брига и трајна социјална заштита њих и њихових породица", рекао је новинар и члан Управе УНС-а Милорад Додеровић.

Из штампе је уочи првомајских празника изашла књига нишког новинара Милорада Додеровића “Борци плачу после рата”.

Књига кроз исповести учесника рата 1999.године на Косову и исповести чланова породица палих бораца упозорава власт да се историја понавља и да и садашњи борци и ратни ветерани плачу и просе на трговима градова, као што се то дешавало пре стотинак година славним учесницима Албанске голготе и пробоја Солунског фронта.

Књига је објављена у сусрет расправи пред Великим већем Европског суда за људска права у Стразбуру заказаној за 15. мај, а која ће се после жалбе српске државе водити поводом прошлогодишње пресуде тог суда којом је држави Србији наложено да ратним ветеранима исплати дневнице под једнаким условима.

 

Нишки адвокат Срђан Алексић, који пред судом у Стразбуру заступа више десетина хиљада ратних ветерана, финансијски је помогао штампање ове књиге и сматра да ће она остати као опомена, порука и поука садашњим и будућим генерацијама како се више никада у српској историји не би понављала неправда и небрига према патриотама који су херојски бранили своју отаџбину.

Аутор у предговору истиче да ова књига претендује да буде “морални шамар држави”!

 У књизи су објављена имена погинулих у НАТО бомбардовању Ниша 7. маја 1999. године, када је од касетних бомби страдало 15 цивила међу којима је била и једна трудница.

Ту су и имена, фотографије и краће биографије погинулих Нишлија током рата на Косову и Метохији, затим исповести чланова породица погинулих, стручни текстови о ратном пострауматском, такозваном “вијетнамском синдрому”, ауторски текст професора др Ђокице Јовановића о ратним ветеранима као жртвама транзиције, као и поговор књизи у којем адвокат Алексић објашњава зашто и са којим правним аргументима заступа борце пред судом у Стразбуру.

Књига почиње песмом нишког новинара и песника Благоја Глозића “Позивање ратника”, а завршава се песмом Боре Ђорђевића “Погледај дом свој анђеле”.

Под наднасловом “незаборавник” део ове књиге је и прича о легендарној српској солунској хероини Милунки Савић, као и део из књиге Арчибалда Рајса “Чујте Срби”,у којој се говори о небризи Срба према својим ратницима и браниоцима отаџбине.

Циљ ове књиге није само да се обезбеди исплата ратних дневница за све ратне ветеране рата 1999. године, већ и да се преко новог Закона о борцима обезбеди праведнија друштвена брига и трајна социјална заштита њих и њихових породица.

Они и нису одлазили у рат због дневница већ због много узвишенијих патриотских разлога. Мора бити јасно да се  борци, који   нису бежали од позива за ратну мобилизацију и који су патриотски потурили своје главе на браник отаџбине, не могу игнорисати и заборављати, понижавати и маргнализовати у било ком погледу.

Србија је починила неправду и дискриминацију када је  2008. године под плаштом “социјалне помоћи” исплатила ратне дневнице само ветеранима из 7 општина са југа Србије.

„Није било лако борцима и њиховом адвокату  Срђану Алексићу да туже државу, али би и држава требала да се стиди чињенице да је својим поступцима дозволила да настану правно необориве чињенице о дискриминацији, што је дозволила да се ратни хероји и борци који су се 1999. године  часно и патриотски одазвали ратном позиву, могу видети како просе на улицама,незапослени, гладни и социјално незбринути, заборављени и “отписани” “, каже Додеровић.

Он додаје да је из исповести бораца које је бележио, јасно да они не траже милостињу и сажаљење већ само не пристају на дискриминацију у односу на друге који су са њима ратовали као војни или полицијски професионалци.

А уз ратне дневнице које траже, они уједно нуде држави партнерски договор о начину како ће им ратне дневнице бити надокнађене. Нуде и партнерски однос у припреми новог Закона о борачкој заштити којим би се регулисали сви облици државне бриге о борцима и инвалидима.

Нарочиту вредност ветеранских исповести представља чињеница да они у евоцирању својих ратних успомена противнике са којима су се гледали преко нишана не називају погрдним речима.

Читаоц ће уочити да ратни ветерани осуђују све појединце који су мимо војске и њене команде, обично далеко од фронта, пљачкали или чинили злочине који каљају част и углед српског борца и војника.

Коментари (1)

Остави коментар
пон

13.05.

2013.

BOKI [нерегистровани] у 22:47

Svaka cast autoru

ZELIM DA VAM UPUTIM SVE CESTITKE ZA IZDANJE.MOGU LI ZNATI GDE SE MOZE KUPITI KNJIGA

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси