Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Новинари ветерани у Тршићу и манастирима мачванско- поцерског краја
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

25. 04. 2013.

Аутор: Драгослава Пескаревић

Новинари ветерани у Тршићу и манастирима мачванско- поцерског краја

Чланови Клуба новинара ветерана УНС-а у уторак, 23. априла 2013. године посетили су спомен кућу Вука Стефановића Караџића у Тршићу и неколико манастира мачванско- поцерске области.

На путу према Тршићу, улогу водича преузела је колегиница Слободанка Вучковић, члан Комисије за културу и упознала учеснике овог излета са знаменитостима, историјским споменицима и личностима који су обележили крај и места кроз која смо пролазили.

Посете су обухватиле три значајна српска манастира – Каону у  Драгињу са храмом Св. архангела Михаила и Гаврила, из времена Немањића, који се  помиње и 1548. године; Петковицу, у Мачванском Прњавору са храмом Преподобне Параскеве из 13. века и Троношу у околини Лознице са храмом Ваведења Пресвете Богородице, грађеним 1217. године и обновљеним 1559. године.

На седмом километру од Лознице према Ваљеву чланови клуба посетили су Вукову кућу у Тршићу, под планином Гучево, на речици Жеравији, познатом као родно место Вука Стефановића Караџића реформатора српског књижевног језика.

Комплекс Вуковог имања је музеј на отвореном, који се састоји од рестауриране куће у којој је он рођен, од вајата, и млекара, који су типичне грађевине некадашњег српског домаћинства и снабдевене оригиналним намештајем и употребним предметима из Вуковог времена.

На путу до Тршића, у аутобусу, члан Клуба др Предраг Пејчић, у кратком предавању, упознао је учеснике екскурзије са сарадњом Вука Караџића и Димитрија Давидовића, првог српског новинара.

Пре повратка у Београд,  чланови Клуба обишли су спомен костурницу на једном од врхова Гучева (779 м/нм), у којој су сахрањени погинули српски војници из времена борби 1914, на почетку Првог светског рата. Спомен костурница је подигнута 1929. године.

Чланови Клуба ветерана УНС-а посетили су Тршић и манастире мачванско-поцерске области на иницијативу председнице Комисије за културу Клуба Богумире Пејчић, а у оквиру програма Комисије за културу Клуба.

Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси