Насловна  |  Бележница  |  Новинарско ћоше  |  Ћутањем се не могу избрисати биографије
Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

15. 04. 2013.

Извор: Милорад Додеровић

Ћутањем се не могу избрисати биографије

Начин на који су нишки локални медији, али и дописници централних новинских и електронских медија, крајем прошле седмице прећутали смрт једне од најпознатијих нишких новинарских ветеранки Гордане Павловић Буре, у најмању руку је сраман. Изузетак је градски дневни лист „Народне новине“.

Остале медијске јуноше, које чини се да мисле да су посисали сва професионална весла у  новинарству, не први пут не бележе одлазак својих старијих колега који су у историји нишког новинарства оставили много дубљи траг од њих, а уз које су стасавали многи угледни новинари и дописници из овог града.

Гордана Павловић Бура била је вишегодишњи уредник фабричког листа МИН и листа металуршке асоцијације МАГ и то су била гласила са тиражом и до двадесетак хиљада примерака.

 

Али, њен траг у новинарству никако се не уклапа у ону причу о фабричким гласилима као билтенима који сликају фабрички и раднички живот како га виде директори. Не, јер од Горданиних коментара и прилога њених сарадника које је учила да пишу храбро и не шминкају раднички и фабрички живот, зазирали су и шефови и директори и централни менаџмент овог нишког металопрерађивачког гиганта, који је својевремено имао преко 10 хиљада запослених.

Ако би се неко од руководилаца и усудио да макар и у најблажoј форми реагује код Гордане на неки текст објављен у листу МИН, још горе би прошао већ у наредном броју.

Она је могла да оде из те фабричке редакције у нишки дневни лист или међу дописнике београдских листова из Ниша, али говорила је да јој је драже да у једном фабричком листу и амбијенту ратује за објективно и поштено информисање.

Зато су радници и волели те и такве „Горданине новине“ и преко њих и решавали и многе своје муке и невоље када би се суочавали са неправдама или надобудним шефовима у својим фабрикама.

Лист МИН су радо читали и новинари дописници јер су из њега увек могли да „препишу“ занимљиву тему и текст. Због тога су Гордану и „стигле“ и  највише новинарске награде Удружења новинара Србије и Савеза новинара Југославије, а 1984. године одликована је и Орденом рада  са сребрним венцем.

Гордану је одликовало и изузетно друштвено ангажовање у културном животу града, а у оквиру издавачке делатности коју је била развила уз редакцију листа МИН уредила је и рецензирала  четрдесетак књига.

Горданино девојачко презиме је Павловић, а оно Бура дошло је од супруга Мирка, инжењера и вишегодишњег руководиоца у Машинској индустрији.

Међутим, многи су мислили да је то друго презиме Бура, заправо Горданин надимак, јер је њен новинарски и приватни темперамент био буран. Скупљала је нишке новинаре у својој редакцији, дружила се са њима у боемским седељкама по граду, умела да похвали, али и покуди поједине текстове својих колега, али је била „другарчина за десетку“ и особа невиђене енергије.

Лично сам од Гордане имао шта да чујем и научим  у време када сам тек почињао своју новинарску каријеру.

Умела је да критикује, али и да охрабри, да нам укаже на праву тему и проблем о којем треба писати, и говорила како политичаре треба стално подсећати да са разлогом треба да се плаше од новинара.

Смрт Гордане Павловић Буре није никако смела бити регистрована само читуљом у градском дневном листу.

Њена смрт заслужила је и комеморативни скупове и у „остатку“ Машинске индустрије (МИН), али и у организацији Друштва новинара Ниша.

Али, чини се да у руководству тог Друштва седе неке новинарске јуноше са почетка ових редова, које мисле да новинарство почиње од  њих. А није баш тако!

Јер, многи од њих не би заслужили да у редакцији Гордане Павловић Буре купују бурек.

Коментари (5)

Остави коментар
нед

28.04.

2013.

Vladislava [нерегистровани] у 23:33

Re:

Hvala Vam! Secanje odoleva vremenu...

Одговори
нед

21.04.

2013.

Raco-radiosvrljig@yahoo.com [нерегистровани] у 19:39

Slava joj i hvala.

Saucesce porodici. Cast mi je sto sam je poznavao.

Одговори
уто

16.04.

2013.

Vladislava Bura-Vujisic [нерегистровани] у 01:15

Nalicje

Bila je filosof medju novinarima - nimalo ne bi zamerila - ionako ne znaju sta cine...

Одговори
пон

15.04.

2013.

Persida Žigić [нерегистровани] у 21:59

Dirljivo

Tekst koji otvara mnoga pitanja. Gde smo bili a gde smo sada. Zašto je toliko potcenjena novinarska profesija? I sve to kao in memoriam ženi koju su svi zaboravili. Ne baš svi. Ne poštujemo sebe, ne poštuju nas ni drugi. Dirljivo i opominjuće.

Одговори
пон

15.04.

2013.

jvp [нерегистровани] у 17:33

Tako je majstore

Kolega, dobro si rekao- mnogi danas takvopkj novinrki ni burek ne bi mogli da kupuju. Ali šta ćrš, vremena su čudna pa i "ovinari". Umišljaju ovi dnašnji da su "veliki" novinari, ali daleko su oni on stvarnog novinarstva. Sem što skidaju sa interneta nisu otišli dalje. Štaje industrija, fabrička hala, rudarske jame i kopovi i da ne nabrajam više to je za njih samo san.

Одговори

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси