Новинарско ћоше
26. 04. 2011.
Смајловић: Поштујте Кодекс, објавите одговор Маријане Милосављевић
Поштовани уредниче, Обраћам Вам се у својству председнице Удружења новинара Србије, а поводом „дела писма“ новинарке Маријане Милосављевић које сте објавили у прошлом броју НИН-а под насловом „Владимиру Поповићу, званом Беба“.
Подсећам читаоца да сте претходно Владимиру Поповићу омогућили да, на страници Писма, у НИН-у оклевета Маријану Милосављевић као „квазиновинарку“ која припада „леглу“ које се, „користећи клевете и лажи“ додворавало „шефици криминалне групе“ .
Желим да Вас упозорим да сте, драстичним краћењем писма Маријане Милосављевић НИН-у, прекршили Кодекс новинара Србије. Упућујем Вас на главу 5. Првог поглавља Кодекса (Истинитост и извештавање), односно упутсва и смернице по којим „објављивање измишљених писама није дозвољено, као ни интервенције на писмима без сагласности аутора“.
Као што знате, Маријана Милосављевић се пре неколико седмица обратила УНС-у ради заштите права јер је НИН одбио да објави њен одговор Владимиру Поповићу, иако је право на одговор гарантовано Законом о јавном информисању. Након интервенције адвоката УНС-а који Вас је упозорио на законске и професионалне обавезе редакције НИН-а у односу на колегиницу Милосављевић, Ви сте писмо објавили али сте га, без договора са њом, осакатили и изоставили веома важне делове.
Молим Вас да ми допустите да обавестим читаоце да интегрални текст писма Маријане Милосављевић могу да прочитају на сајту УНС-а.
Љиљана Смајловић, Председница УНС-а
Одељак I Кодекса новинара Србије, Истинито извештавање, члан 5
Са новинарством неспојиви су објављивање неоснованих оптужби, клевета, гласина, као и измишљених писама или писама чији аутор није познат или његов идентитет није проверљив.
Смернице:
• Садржај писама која се објављују мора да буде у складу с начелима професионалне етике.
• Иако адреса пошиљаоца не би требало да се објављује, она мора да буде позната редакцији. Уколико постоји сумња у идентитет пошиљаоца,
писмо не би требало да се објави.
• Објављивање измишљених писама није дозвољено, као ни интервенције на писмима без сагласности аутора.
• У случају да новинар процени да је објављивање непотврђене информације или нагађања у интересу јавности, дужан је да јасно и недвосмислено нагласи да информација није потврђена.
Коментари (0)
Остави коментарНема коментара.