Povećaj veličinu slova Vrati na prvobitnu veličinu slova Smanji veličinu slova štampaj štampaj
 

Pošalji prijatelju

Новинарско ћоше

30. 01. 2012.

Банкрот Кодака

Након бројних покушаја спасавања, "Eastmen Kodak", предузеће које је некада било симбол технолошког напретка објавило је банкрот у децембру 2011. године.

Разлог за банкрот ове 133 године старе компаније је то што није успела да се прилагоди дигиталном добу иако је била међу првима који су на тржиште избацили дигитални фото-апарат.

 Последњи покушаји спасавања Кодака били су продаја пакета од 1.100 патената, као и захтеви за одштету против великих конкурентских компанија. Тако је Кодак недавно за само недељу дана поднео тужбе против фирми Apple, Samsung, HTC i Fuji због „крађе патената“.

Тужно звучи и податак да је компанија која је `80их година прошлог века запошљавала чак 145.000 људи под најповољнијим условима за рад, данас спала на 19.000 радника чија је будућност у овом тренутку неизвесна због реорганизације компаније.

Фото-причу о компанији Кодак можете погледати на сајту Би-Би-Сија http://www.bbc.co.uk/news/in-pictures-16627900



Хронологија

Први фото-апарат који се појавио 1988. године под именом марке Кодак, измислио је Џорџ Истмен (1854-1932).

Најбитнија иновација Кодака није била камера сама по себи већ потпуно нови фотографски систем који се појавио на тржишту. Након што се филм "испуца", однесе се у фотографску радњу где се развија и штампа, а негативи и сет графика потом се враћају власнику, заједно са донесеним филмом.

Кодак је 1897. године представио џепни фотоапарат на склапање који ће касније постати најпопуларнија ролфилм камера. Између 1914. и 1934. је произведено више од 300.000 примерака "No 3A Autographics".

Џорџ Истмен је 1900. године фотографију учинио доступну масама тако што је Кодаков најпродаванији модел "Brownie" избацио на тржиште као јефтину камеру по цени од $1.

 

Кодакови фотоапарати су годинама били синоним за квалитет. Прве фотографије Месеца направљене су управо Кодаковим фотоапаратом, а аматерски фотограф Вирџинија Шо (Virginia Schau), освојила је Пулицерову награду 1954. године за фотографију користећи Кодак "Брауни".

После Другог светског рата најпознатији производи Кодака су били дијафилмови под називом „Ектахром“ као и чувени филмови од 35 милиметара у касетама – „Кодаколор“.

Кодаков инжењер Стивен Сасон је 1975. године конструисао први дигитални фотоапарат након што је 10 месеци радио на технолошким иновацијама у истраживачкој лабораторији

Своју пионирску улогу на пољу дигиталне фотографије Кодак је доказао 1992. године представљањем фото-ЦД-а и специјалног фото-диска.

Међутим, упркос томе што је један од оригиналних проналазача дигиталне фотографије, 133-годишња фирма се борила да одржи корак са конкуренцијом која се брже прилагодила дигиталној ери.

Производња филмова за фото-апарате је редукована на минимум, а крајем 2005. Кодак је престао да производи црно-бели фото-папир. Аналогни материјали више нису били интересантни, а дигитално тржиште неумољиво.

Данас будућност Кодака није извесна. Остаје да се види да ли ће фирма која која је од свог настанка била синоним за фотографију успети да се избори са захтевима модерног тржишта или ће постати трагичар новог доба којег је уништио сопствени изум.

Оливера Стошић


Коментари (0)

Остави коментар

Нема коментара.

Остави коментар

Молимо Вас да прочитате следећа правила пре коментарисања:

Коментари који садрже увреде, непристојан говор, претње, расистичке или шовинистичке поруке неће бити објављени.

Није дозвољено лажно представљање, остављање лажних података у пољима за слање коментара. Молимо Вас да се у писању коментара придржавате правописних правила. Коментаре писане искључиво великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора или скраћивања коментара који ће бити објављени. Мишљења садржана у коментарима не представљају ставове УНС-а.

Коментаре које се односе на уређивачку политику можете послати на адресу unsinfo@uns.org.rs

Саопштења Акције Конкурси